Caption

Let the playoffs begin: Seven area football teams join postseason hunt

Seven teams from the Journal-News coverage area will be playing in the Ohio High School Athletic Association football playoffs.

The official pairings were announced Sunday, with Fairfield and Lakota East in Division I, Edgewood in Division II, Fenwick and Badin in Division III, Madison in Division V and New Miami in Division VII.

All games through the state semifinals will kick off at 7 p.m. Divisions I, II, III and VI will be held on Friday, while Divisions IV, V and VII will be held on Saturday.

WEEK 10 FOOTBALL COVERAGE

» Madison drubs Waynesville, makes 10-0 school history

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Man charged with murder after victim found in Middletown road
  2. 2 Pike County murders: Billy Wagner booked into Butler County Jail
  3. 3 Middletown murder suspect stole Thanksgiving shopper's car

» Nick Graham’s photo gallery from Madison-Waynesville

» MVC title, D-VII playoff berth earned by New Miami

» Badin ends McNick drought, looks toward Week 11

» Edgewood looks ahead as SWOC champ, playoff qualifier

» Nick Graham’s photo gallery from Edgewood-Mt. Healthy

» Sipe kicks Mason past Fairfield in overtime thriller

» Playoff-bound Fenwick fights off Carroll for wild win

» Ross handles Talawanda to finish with .500 record

» Hamilton rally falls short in 21-20 loss to Princeton

» Roundup: Lakota East earns way into Division I playoffs

State championships will be decided Nov. 29-30 and Dec. 1 at Tom Benson Hall of Fame Stadium in Canton.

Here is some historical information regarding the first-round matchups:

Division I, Region 4

No. 5 seed Fairfield (7-3) at No. 4 seed Milford (8-2) — Fairfield is 5-8 in nine postseason appearances (1985, 1986, 1999, 2000, 2005, 2013, 2015, 2016, 2017); Milford is 0-2 in two postseason appearances (1986, 2017). Note: Fairfield defeated Milford 21-6 in 1986 for the first playoff win in school history.

No. 7 seed Lakota East (7-3) at No. 2 seed Mason (8-2) — Lakota East is 2-2 in two postseason appearances (2012, 2014); Mason is 3-9 in nine postseason appearances (1996, 1997, 1999, 2003, 2004, 2011, 2015, 2016, 2017).

Division II, Region 8

No. 5 seed Little Miami (8-2) at No. 4 seed Edgewood (8-2) — Little Miami is 1-1 in one postseason appearance (1992); Edgewood is 12-12 in 12 postseason appearances (1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008, 2012, 2016).

Division III, Region 12

No. 5 seed Badin (7-3) at No. 4 seed Vandalia Butler (6-4) — Badin is 22-21 in 22 postseason appearances (1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1987, 1989, 1990, 1993, 1994, 1995, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2008, 2009, 2010, 2013, 2014, 2015); Butler is 6-7 in seven postseason appearances (1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2013, 2015).

No. 6 seed Chaminade Julienne (7-3) at No. 3 seed Fenwick (8-2) — CJ is 19-13 in 14 postseason appearances (1984, 1985, 1992, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2011, 2013, 2017); Fenwick is 15-14 in 16 postseason appearances (1972, 1973, 1974, 1975 1978, 1982, 1983, 1984, 1985, 1987, 1988, 1991, 2003, 2004, 2012, 2015).

Division V, Region 20

No. 7 seed Portsmouth (7-3) at No. 2 seed Madison (10-0) — Portsmouth is 8-9 in nine postseason appearances (1984, 1988, 1991, 1999, 2000, 2001, 2002, 2004, 2007); Madison is 3-1 in one postseason appearance (2017).

Division VII, Region 28

No. 8 seed New Miami (6-4) at No. 1 seed Fort Loramie (9-1) — New Miami is 0-1 in one postseason appearance (2008); Fort Loramie is 3-8 in eight postseason appearances (2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017).

More from Journal-news