H.S. Results 2/11-2/12

File Photo

Combined ShapeCaption
File Photo

PREP RESULTS

Boys Basketball

Saturday’s Results

Alter 79, Meadowdale 45: Benson (M) 17, Conner (A) 21, Ruffolo (A) 15, Leen (A) 14, Chew (A) 10.

Bradford 80, Twin Valley South 61

Carlisle 49, Emmanuel Christian 34

Fort Recovery 67, Newton 48: Peters (N) 27.

Franklin 84, Brookville 37: Rich (F) 28, Baulerle (F) 12, Cook (F) 10, Everitt (F) 10.

Franklin Monroe 50, Houston 41

Graham 52, West Liberty-Salem 44

Harrison 50, Cin. Trailblazers 30

Lehman Catholic 52, Troy Christian 36: McFarland (LC) 13, Steele (LC) 12, Chapman (LC) 10, Brusman (TC) 12.

McNicholas 53, Roger Bacon 50, OT

Middletown 60, Lakota West 52, OT: Hall (M) 22, Day (M) 11, Dudukovich (LW) 26, Layfield (LW) 12.

New Bremen 55, Arcanum 46

Oak Hills 40, Hamilton 39: Tolentino (H) 22, Matthews (H) 13, Schreiber (H) 13.

Oakwood 74, Fairborn 40

Springfield 59, Wayne 51

Springfield Shawnee 50, Jonathan Alder 46

Stebbins 52, Butler 48: Vandervort (S) 10.

Talawanda 69, Eaton 61: Reynolds (T) 27, Weinberg (T) 14, Ahmed (E) 32, Reyna (E) 11.

Tecumseh 78, Whitehall Yearling 67

Tippecanoe 78, Piqua 57: Clyne (T) 34, Poronsky (T) 10.

Tri-Village 75, Badin 58

Yellow Springs 52, Ansonia 50

Friday’s Results

Alter 74, Carroll 37: McKitrick (C) 15, O’Bleness (C) 10, Chew (A) 20, Ruffolo (A) 16, Conner (A) 13.

Arcanum 49, Ansonia 32

Botkins 62, Russia 46: J. Pleiman (B) 17, C. Pleiman (B) 13, Wendel (B) 10.

Bradford 80, Newton 69: Peters (N) 20, Oburn (N) 17, Smith (N) 12, Montgomery (N) 11.

Catholic Central 62, Greeneview 59: T. Galluch (CC) 25, Young (CC) 13, Erisman (G) 16, Caudill (G) 16, McKinney (G) 11.

Cedarville 46, Madison Plains 26

Centerville 83, Wayne 59

Delphos St. John’s 41, St. Henry 38

Emmanuel Christian 48, Dayton Christian 46

Fairbanks 54, Triad 41

Fairfield 81, Colerain 51: Young (C) 12, Hall (C) 11, Bronston (F) 24, Woods (F) 12.

Fenwick 52, Badin 42

Fort Loramie 69, Fairlawn 22

Franklin Monroe 47, Twin Valley South 37

Harrison 52, Edgewood 44

Indian Lake 68, Graham 59

Lakota East 58, Hamilton 47

Lakota West 52, Mason 51

Lehman Catholic 57, Northridge 53: Chapman (LC) 17, O’Leary (LC) 14, McFarland (LC) 12, Steel (LC) 14, Jacobs (N) 20.

Marion Local 56, Parkway 34

McNicholas 49, Chaminade Julienne 46

Miami East 58, Covington 28: Enis (ME) 28, Roeth (ME) 20.

Miamisburg 60, Springboro 59: Cooper (M) 27, McGohan (M) 11.

Milton-Union 70, Riverside 60

Monroe 58, Carlisle 47

National Trail 51, Tri-County North 42

North Union 74, Ben Logan 43

Northeastern 46, West Liberty-Salem 42: Logwood (WLS) 17, Johnson (WLS) 13.

Northmont 70, Springfield 66: Green (N) 12, Wilkins (N) 12, Pooler (N) 11.

Northwest 72, Mt. Healthy 52

Oakwood 70, Franklin 65: Epley (O) 24, Wright (O) 22.

Preble Shawnee 57, Dixie 38: Adams (PS) 22, Shrout (PS) 12.

Princeton 42, Oak Hills 36

Ross 70, Talawanda 47

Seven Hills 47, Cin. Christian 46

Sidney 67, Greenville 50

St. Bernard 60, New Miami 57

Sycamore 59, Middletown 32

Tecumseh 56, London 47

Tippecanoe 62, Butler 37

Tri-Village 79, Mississinawa Valley 41

Troy 43, Piqua 38: Phillips (T) 13, D. Roberts (P) 15, B. Roberts (P) 10.

Troy Christian 56, Bethel 48: Day (TC) 17, Major (TC) 10, Penrod (TC) 10.

Urbana 58, Northwestern 26

Valley View 68, Brookville 64

Versailles 52, Fort Recovery 42: Stonebraker (V) 18, Ruhenkamp (V) 15, Rammel (FR) 12, Jutte (FR) 11.

West Carrollton 76, Stebbins 42: Vaughn (WC) 30.

Girls Basketball

TOURNAMENT

Saturday’s Results

Division I

Beavercreek 67, Stebbins 27

Bellbrook 73, Piqua 29

Lebanon 46, Colerain 30

Loveland 49, Talawanda 36: Fears (T) 15, Farris (T) 12, Early (L) 14, Clayton (L) 11.

Princeton 78, Western Hills 7

Sidney 52, Tecumseh 37: Russell (T) 17.

Division II

Alter 60, Ponitz 19: Smith (A) 18, Moody (A) 13.

Badin 65, Middletown Madison 30: Pohlen (B) 16, Lindesmith (B) 15, Wells (MM) 16.

Eaton 44, Ben Logan 40

Fenwick 41, Ross 37

Goshen 48, Woodward 32

Indian Hill 56, Wyoming 26

McNicholas 51, Roger Bacon 50

Summit Country Day 66, Shroder 13

Tippecanoe 57, Northwestern 34

Trotwood 56, Greenville 34

Valley View 42, Mt. Healthy 40

Division III

Anna 36, Indian Lake 22

Carlisle 37, Bethel 31

Clark Montessori 31, Clermont Northeastern 10

Finneytown 53, Blanchester 34

Madeira 39, Reading 27

Mariemont 39, Bethel-Tate 12

National Trail 67, Dixie 35

Norwood 55, Seven Hills 35

Preble Shawnee 66, Versailles 55: Thompson (PS) 22, Jewell (PS) 20, Kulms (PS) 12.

Williamsburg 63, Taft 35

Division IV

Botkins 56, Mechanicsburg 52: Skillings (M) 20, Conley (M) 16, Heuker (B) 25.

Felicity Franklin 38, Ripley Union-Lewis 26

Fort Loramie 90, Ansonia 11

Legacy Christian 65, Cin. College Prep 12

Mississinawa Valley 47, Fairlawn 35: Woodbury (MV) 23.

Russia 63, Lehman Catholic 16

REGULAR SEASON

Saturday’s Results

Newton 47, Milton-Union 40: Craig (N) 17, Hines (N) 11, Brumbaugh (MU) 15, Robison (MU) 13.

West Jefferson 53, Madison Plains 35: Davis (MP) 15, Hull (MP) 10.

Wrestling

STATE DUAL TOURNAMENT

Saturday’s Results

Division II

Graham 66, Wilmington 11

Graham 46, Ashland 21

Graham 48, Aurora 22

REPORTING RESULTS

Contact Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at COPSports@coxinc.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number.