2018 Butler County Fair results: 4-H Special Interest

Fair attendees take a ride at the Butler County Fair Monday, July 23 in Hamilton. NICK GRAHAM/STAFF
Caption
Fair attendees take a ride at the Butler County Fair Monday, July 23 in Hamilton. NICK GRAHAM/STAFF

SPECIAL INTEREST JUDGING RESULTS

*Denotes State Fair winner

091 – Discovering 4-H

Juniors

  • First: Jayden Scicluna, Union Busy Fingers
  • Second: Ashton Withrow, Mystical Makers
  • Third: Kameron Commins, Kickin' Country Kids
  • Fourth: Hunter Meyer, 4-H City Slickers

244 – From Airedales to Zebras: Level 1

Juniors

  • *First: Courtney Osborne, Denim & Dust
  • Second: Jordan McComas, Denim & Dust
  • Third: Grace Murzyn, Denim & Dust
  • Fourth: Sidney King, Denim & Dust

244 – From Airedales to Zebras: Level 1

Seniors

  • First: Makenna Holt, Denim & Dust

245 – All Systems Go!: Level 2

Seniors

  • *First: Jenna McCoy, Wayne Sizzlin' Scissors & Livestock
  • Second: Bailey Tinch, Madison Outlaws

246 – On the Cutting Edge: Level 3

Seniors

  • *First: Katelyn Abney, Denim & Dust
  • Second: Anastacia Hartinger, Union Busy Fingers

300 – You’re the Athlete

Juniors

  • First: Bahsir Lo, Nibbles & Needles
  • Second: Paige Clippinger, Union Busy Fingers

300 – You’re the Athlete

Seniors

  • *First: Sam Vessel, Extreme Team

352 – Keeping Fit

Juniors

  • *First: Kyler Boyd, Extreme Team

352 – Keeping Fit

Seniors

  • *First: Caelyn Boyd, Extreme Team
  • Second: Cameron Boyd, Extreme Team

353 – First Aid in Action

Juniors

  • *First: Christopher Lahmann, Union Busy Fingers
  • Second: Luke Krall, Wayne Town & Country

357 – Alcohol and Drug Abuse

Seniors

  • *First: Sam Vessel, Extreme Team
  • Second: Phillip Morris, Community Helpers
  • Third: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws

358 – The Truth about Tobacco

Seniors

  • *First: Madeline Kidd, Wayne Town & Country
  • Second: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws

359 – Your Thoughts Matter

Seniors

  • *First: Molly Hudson, Fairfield Busy Bunch
  • Second: Alayna Meade, Marvelous Marmadukes
  • Third: Madeline Mills, Fairfield Busy Bunch

365 – Self Determined

Juniors

  • First: Adam Achterman, 4-H City Slickers
  • Second: Xavier Taggert, Butler County Premier Livestock
  • Third: Ian Scharfenberg, Union Busy Fingers
  • Fourth: Sophie Hampton, Edgewood Barn Buddies
  • Fifth: Kayla Garrity, St. Clair Specialties
  • Sixth: Bradan Copeland, Nibbles & Needles
  • Seventh: Ava Bartels, Horsemasters & More
  • Eighth: Hunter Bartels, Horsemasters & More
  • Honorable Mention: Bryan Pence, Rodeo Rams
  • Honorable Mention: Charlie Simpson, Paw Pals

365 – Self Determined

Seniors

  • *First: Charlotte Waldron, Mystical Makers
  • Second: Olivia Wolke, Fairfield Busy Bunch
  • Third: Madison Pasch, Denim & Dust
  • Fourth: David Groh, Fairfield Busy Bunch
  • Fifth: Samuel Copeland, Busy Buddies
  • Sixth: Maddie Mills, Fairfield Busy Bunch
  • Seventh: Josh Tussey, Reily 4-H'ers
  • Eighth: Holly Simpson, Paw Pals
  • Honorable Mention: Joe Simpson, Paw Pals

365.01 – Astronomy

Seniors

  • Megan Scharfenberg, Union Busy Fingers

365.05 – Rocks, Minerals, and Fossils

Juniors

  • First: Luke Mignery, Butler County Sharpshooters
  • Second: Sarah Watkins, 4-H City Slickers

365.06 – American Sign Language

Juniors

  • First: Kylie Marcum, Woodsdale 4-Leaf Clovers

365.06 – American Sign Language

Seniors

  • First: Chyann Vaught, Wayne Wild Things
  • Second: Maddie Mills, Fairfield Busy Bunch

365.07 – Computers

Juniors

  • First: Tyler Berling, Butler County Tracks & Treasures
  • Second: Zak Klaassen, Union Busy Fingers

365.09 – Canoeing

Juniors

  • First: Darby Shawhan, Paw Pals

365.12 – Miniature Garden Idea Starter

Juniors

  • First: Danielle Schulte, Reily 4-H'ers
  • Second: Jill Garland, 4-H Helpers
  • Third: Lainey Wilder, Butler County Tracks & Treasures
  • Fourth: Rylee Kallick, Woodsdale 4-Leaf Clovers
  • Fifth: Kayla Garrity, St. Clair Specialties
  • Sixth: Mary Elizabeth Morgan, Fairfield Busy Bunch
  • Seventh: Emma Renner, Edgewood Barn Buddies

365.13 – Reptiles and Amphibians

Juniors

  • First: Brianna Large, Butler County Premier Livestock
  • Second: Justin Berling, Butler County Tracks & Treasures

365.13 – Reptiles and Amphibians

Seniors

  • First: Katelyn Abney, Denim & Dust

365.17 – Babysitting

Juniors

  • First: Kaylee Taublee, St. Clair Specialties

365.20 – Paper Craft

Juniors

  • *First: Vaughn Cheney, Union Busy Fingers
  • Second: Abby Wagner, Kickin' Country Kids

365.25 – Flower Gardening

Juniors

  • First: Krista Marcum, Woodsdale 4-Leaf Clovers

370 – One on One

Juniors

  • First: Paige Clippinger, Union Busy Fingers

370 – One on One

Seniors

  • *First: Megan Reams, Nibbles & Needles

374 – Teens on Board

Seniors

  • *First: Sam Vessel, Extreme Team

376 – Pantry Panic!

Seniors

  • *First: Alayna Meade, Marvelous Marmadukes

377 – Finding Your Voice

Juniors

  • First: Amelia Dennis, Marvelous Marmadukes

377 – Finding Your Voice

Seniors

  • *First: Heidi Edens, Wayne Sizzlin' Scissors & Livestock
  • Second: Alayna Meade, Marvelous Marmadukes

382 – Am I Ready for Work?

Juniors

  • First: Darby Shawhan, Paw Pals

382 – Am I Ready for Work?

Seniors

  • First: Mariah Bowling, 4-H Helpers

442 – Family History Treasure Hunt

Juniors

  • *First: Kaylee Taulbee, St. Clair Specialties
  • Second: Derek Morrisey, Kickin' Country Kids

442 – Family History Treasure Hunt

Seniors

  • *First: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws
  • Second: Ricky Fussnecker, Horsemasters & More
  • Third: Kaylynn Sackenheim, Barnyard Babes
  • Fourth: Jesse Montgomery, Fairfield Busy Bunch

492 – Cake Decorating

Beginner - Juniors

  • First: Lainey Wilder, Woodsdale 4-Leaf Clovers
  • Second: Dakota Gordon, Madison Outlaws
  • Third: Brooklynn Cecil, Madison Outlaws
  • Fourth: Cheyanne Gordon, Madison Outlaws
  • Fifth: Abby Praechter, Ross Ranchers

492 – Cake Decorating

Beginner - Seniors

  • *First: Leah Garver, Butler County Premier Livestock

492 – Cake Decorating

Intermediate - Juniors

  • First: Abbey Gessner, Morgan Mustangs
  • Second: Madilynn Richardson, Casual Kids
  • Third: Zoey Abbott, Madison Outlaws

493 – Science Fun with Kitchen Chemistry

Juniors

  • *First: Reagan Ryan, Union Busy Fingers
  • Second: Ashton Withrow, Mystical Makers
  • Third: Ava Bartels, Horsemasters & More
  • Fourth: Kaylee Morris, Community Helpers

496 – My Favorite Things

Juniors

  • *First: Nolan Webster, Kickin' Country Kids
  • Second: Audrey Royer, Busy Buddies
  • Third: Rebekah Runge, Horsemasters & More
  • Fourth: Ruby Hutchison, Union Busy Fingers

497 – Scrapbooking

Juniors

  • *First: Amelia Dennis, Marvelous Marmadukes
  • Second: Natalie Janssen, Kickin' Country Kids
  • Third: Ruby Hutchison, Union Busy Fingers
  • Fourth: Georgia Ely, Butler County Premier Livestock

497 – Scrapbooking

Seniors

  • *First: Olivia Wolke, Fairfield Busy Bunch - Outstanding Creative Arts – Senior
  • Second: Autumn Bowling, 4-H Helpers

498 – Quilting the Best Better

Juniors

  • *First: Grace Bartels, Horsemasters & More

499 – You Can Quilt!

Juniors

  • *First: Kennedy Spaulding, Denim & Dust

499 – You Can Quilt!

Seniors

  • *First: Madeline Kidd, Wayne Town & Country
  • Second: Alayna Meade, Marvelous Marmadukes
  • Third: Autumn Bowling, 4-H Helpers

500 – Science Fun with Physics

Juniors

  • *First: Alida Askill, Wayne Town & Country

501 – Rockets Away (2 Liter Bottles)

Juniors

  • *First: Rudy Holland, Wayne Wild Things
  • Second: Sam Spears, St. Clair Specialties
  • Third: Jerry Sexton, St. Clair Specialties
  • Fourth: Clay Schmit, St. Clair Specialties
  • Fifth: Abdol Lo, Nibbles & Needles

501 – Rockets Away (2 Liter Bottles)

Seniors

  • First: Connor Graham, St. Clair Specialties

502 – Science Fun with Flight

Juniors

  • *First: Tifani Smallwood, Wayne Town & Country – Outstanding Aerospace - Junior

503 – Rockets Away (Solid Fueled Rockets)

Juniors

  • *First: Bradan Copeland, Nibbles & Needles
  • Second: Emiy Asher, St. Clair Specialties
  • Third: Jonathan Copeland, Busy Buddies
  • Third: Jerry Sexton, St. Clair Specialties
  • Fourth: Clay Schmit, St. Clair Specialties
  • Fifth: Travis Burke, Wayne Livestock Unlimited
  • Sixth: Carson Mayer, Oxford Livestock
  • Seventh: Bryant Tinch, Madison Outlaws
  • Eighth: Ronan Domenico, Barnyard Wranglers
  • Honorable Mention: Hunter Bartels, Horsemasters & More

503 – Rockets Away (Solid Fueled Rockets)

Seniors

  • First: Connor Graham, St. Clair Specialties

503M – Solid Fuel Rocketry Master

Juniors

  • First: Sam Spears, St. Clair Specialties

503M – Solid Fuel Rocketry Master

Seniors

  • *First: David Winter, Wayne Wild Things – Outstanding Aerospace - Senior

507 – Robotics 1 with LEGO EV3

Juniors

  • *First: Brayden Meade, Marvelous Marmadukes
  • Second: Christian Depew, Casual Kids
  • Third: Rudy Holland, Wayne Wild Things

508 – Robotics 2: EV3N More

Juniors

  • *First: Rudy Holland, Wayne Wild Things

517 – Bicycling for Fun

Juniors

  • First: Lily Ruth Clippinger, Union Busy Fingers
  • Second: Abbi Large, Butler County Premier Livestock

518 – Wheels in Motion

Juniors

  • First: Zak Klaassen, Union Busy Fingers

527 – Magic of Electricity: Level 1

Juniors

  • *First: Morgan Sloan, Wayne Town & Country
  • Second: Shravan Sekhar, Extreme Team
  • Third: Tyler Lierer, Oxford Livestock
  • Fourth: Jack Meyman, Wayne Town & Country

527 – Magic of Electricity: Level 1

Seniors

  • First: Will Miller, Fairfield Busy Bunch

528 – Investigating Electricity: Level 2

Juniors

  • *First: Darby Shawhan, Paw Pals

530 – Entering Electronics

Seniors

  • *First: Joseph Copeland, Busy Buddies

531 – Science Fun with Electricity

Juniors

  • *First: Carson Mayer, Oxford Livestock

540 – Not Just Knots

Juniors

  • *First: Rudy Holland, Wayne Wild Things

540 – Not Just Knots

Seniors

  • *First: Katelyn Abney, Denim & Dust

541 – Crank It Up: Level 1

Juniors

  • *First: Steven Beiser, Madison Outlaws
  • Second: Owen Hoover, Reily 4-H'ers

541 – Crank It Up: Level 1

Seniors

  • First: Eli Moore, Hanover Junk to Engines

542 – Warm It Up: Level 2

Juniors

  • *First: Levi Tanner, Hanover Junk to Engines - Outstanding Small Engine – Junior
  • Second: Dallas Cearley, Hanover Junk to Engines

543 – Tune It Up: Level 3

Seniors

  • *First: Hunter Bontrager, Wayne Sizzlin' Scissors & Livestock – Outstanding Small Engine - Senior
  • Second: Lauren Emenaker, Hanover Junk to Engines

550 – Young Engineers in Solar Energy

Seniors

  • *First: Alayna Meade, Marvelous Marmadukes

551 – Starting Up: Getting to Know Your Tractor

Juniors

  • *First: Nolan Webster, Kickin' Country Kids

552 – Tractor Operations: Gearing Up for Safety

Juniors

  • *First: Ben Schulte, Butler County Sharpshooters

552 – Tractor Operations: Gering Up for Safety

Seniors

  • *First: Henry Summe, Butler County Blue Ribbon Kids

553 – Moving Out: Learning about Your Tractor & Farm Machinery

Seniors

  • *First: Henry Summe, Butler County Blue Ribbon Kids

554 – Learning More: Learning about Agricultural Tractors & Equipment

Juniors

  • *First: Ian Scharfenberg, Union Busy Fingers

554 – Learning More: Learning about Agricultural Tractors & Equipment

  • *First: Herbie Summe, Butler County Blue Ribbon Kids

556 – Measuring Up: Level 1

Juniors

  • *First: Corbin Cheesman, Wayne Town & Country - Outstanding Woodworking - Junior
  • Second: Andrew Root, Blazin' Saddles
  • Third: Quintin Kolb, 4-H City Slickers
  • Fourth: MJ Habig, Mystical Makers
  • Fifth: Wyatt Duckworth, Barnyard Wranglers
  • Sixth: Lynette Weiss, Wayne Town & Country
  • Seventh: Joey Slusser, Blazin' Saddles
  • Eighth: Molly Ann Damron, Hanover Junk to Engines

557 – Making the Cut: Level 2

Juniors

  • *First: Brayden Kidd, Wayne Town & Country
  • Second: Charlie Simpson, Paw Pals

557 – Making the Cut: Level 2

Seniors

  • *First: Timothy Weber, Barnyard Rebels - Outstanding Woodworking - Senior
  • Second: Hunter Bontrager, Wayne Sizzlin' Scissors & Livestock

573 – Arcs and Sparks

Juniors

  • *First: Max Damron, Hanover Junk to Engines
  • Second: Gunner Green, Hanover Junk to Engines
  • Third: Michael Cook, Hanover Junk to Engines
  • Fourth: Daniel Emanaker, Hanover Junk to Engines
  • Fifth: Jensen Foister, Hanover Junk to Engines

573 – Arcs and Sparks

Seniors

  • *First: Chase Warren, Woodsdale 4-Leaf Clovers
  • Second: Treston Bledsoe, Woodsdale 4-Leaf Clovers

584 – Focus on Photography: Level 1

Juniors

  • *First: Rylyn Jackson, Mighty Mounties
  • Second: Mary Elizabeth Morgan, Fairfield Busy Bunch
  • Third: Jillian Gyger, Denim & Dust
  • Fourth: Paige Williams, Blazin' Saddles
  • Fifth: Emilee Ivins, Denim & Dust
  • Sixth: Will Reams, Nibbles & Needles
  • Seventh: Natalie Hoerst, Denim & Dust

584 – Focus on Photography: Level 1

Seniors

  • First: Jacob Bare, Liberty Livestock - Outstanding Photography - Senior
  • Second: Alyssa Jones, Barnyard Babes

585 – Controlling the Image: Level 2

Juniors

  • *First: Caroline Mignery, Casual Kids - Outstanding Photography - Junior

587 – Writing & Reporting for Teens

J4 – Poetry

Seniors

  • First: Mackenzie Kidwell, Blazin' Saddles
  • Second: Olivia Wolke, Fairfield Busy Bunch

588 – The Writer in You

J5 – Short Story

Juniors

  • First: Paige Clippinger, Union Busy Fingers
  • Second: Alida Askill, Wayne Town & Country

588 – The Writer in You

Seniors

  • First: Charlotte Waldron, Mystical Makers - Outstanding Creative Writing – Senior
  • Second: Ellie Russo, 4-H Helpers
  • Third: Olivia Wolke, Fairfield Busy Bunch
  • Fourth: Mackenzie Kidwell, Blazin' Saddles

592 – Get Started in Art

Juniors

  • *First: Ryan Hartinger, Union Busy Fingers - Outstanding Creative Arts - Junior
  • Second: Zoey Abbott, Madison Outlaws
  • Third: Russell Warren, Woodsdale 4-Leaf Clovers
  • Fourth: Ann Kim, Fairfield Busy Bunch
  • Fifth: MJ Habig, Mystical Makers
  • Sixth: Madalyn Birkemeier, 4-H Helpers
  • Seventh: Emma Royer, Busy Buddies
  • Eighth: Eva Groh, Fairfield Busy Bunch
  • Honorable Mention: Maddie Webb, Woodsdale 4-Leaf Clovers
  • Honorable Mention: Daniel Warren, Woodsdale 4-Leaf Clovers
  • Honorable Mention: Brianna Large, Butler County Premier Livestock

592 – Get Started in Art

Seniors

  • *First: Tyler Warren, Woodsdale 4-Leaf Clovers
  • Second: Amberly Dews, Horsemasters & More
  • Third: Katelyn Abney, Denim & Dust
  • Fourth: Mariah Bowling, 4-H Helpers

596 – Play the Role

Seniors

  • First: Mariah Bowling, 4-H Helpers

611 – Explore the Outdoors

Juniors

  • *First: Brayden Meyer, 4-H City Slickers
  • Second: Brayden Kidd, Middletown Sportsman's Cub

617 – Exploring Ponds

Juniors

  • *First: Sarah Watkins, 4-H City Slickers

620 – Why Trees Matter

Juniors

  • *First: Jillian Habig, Mystical Makers - Outstanding Conservation - Junior

621 – Ohio Birds

Juniors

  • First: Elijah Hancock, Horsemasters & More

621 – Ohio Birds

Seniors

  • *First: Jesse Montgomery, Fairfield Busy Bunch - Outstanding Conservation - Senior

622 – Trapping Muskrats in Ohio

Juniors

  • *First: Travis Burke, Wayne Livestock Unlimited

623 – Outdoor Adventurer: Beginning Fishing

Juniors

  • *First: Scott Toth, Union Busy Fingers
  • Second: Lacey Sprinkles, Madison Maniacs
  • Third: Landon Ogborn, Kickin' Country Kids

624 – Fishing for the Intermediate

Juniors

  • *First: Corrie Wilder, Butler County Tracks & Treasures
  • Second: Adam Achterman, 4-H City Slickers
  • Third: Connor Ogborn, Kickin' Country Kids

630 – Safe Use of Guns

Juniors

  • *First: Luke Mignery, Butler County Sharpshooters
  • Second: Marley Donnellon, Butler County Sharpshooters
  • Third: Addy Schwegmann, Edgewood Barn Buddies
  • Third: Rebekah Mignery, Butler County Sharpshooters
  • Fourth: Leah Moorehead, Butler County Sharpshooters
  • Fourth: Zeke Klenk, Barnyard Wranglers
  • Fifth: Lacey Sprinkles, Madison Maniacs
  • Sixth: Maddie Webb, Woodsdale 4-Leaf Clovers
  • Sixth: Fisher Guenther, Madison Maniacs
  • Seventh: Hunter Guenther, Butler County Sharpshooters

631 – Basic Archery

Juniors

  • *First: Adam Achterman, 4-H City Slickers
  • Second: Benjamin Miley, 4-H City Slickers
  • Third: Lacey Sprinkles, Madison Maniacs
  • Fourth: Timothy Copeland, Busy Buddies
  • Fifth: Hunter Meyer, 4-H City Slickers
  • Sixth: Brayden Meyer, 4-H City Slickers
  • Seventh: Nicholas Schuster, 4-H City Slickers

631 – Basic Archery

Seniors

  • *First: Riley Murphy, 4-H City Slickers
  • Second: Samantha Schuster, 4-H City Slickers

641 – Beekeeping Project

Juniors

  • *First: Sophia Mignery, Casual Kids

644 – Insect Adventures 1

Juniors

  • *First: Timofel Kholodov, Nibbles & Needles
  • Second: Alida Askill, Wayne Town & Country
  • Third: Abbie Kessler, Nibbles & Needles
  • Fourth: Jennah Huff, Kickin' Country Kids

670 – Canning and Freezing

Seniors

  • *First: Wanda Lanthorne, Wayne Town & Country
  • Second: Maya Kidd, Wayne Town & Country

671 – How Does Your Garden Grow?

Juniors

  • *First: Danielle Schulte, Reily 4-H'ers
  • Second: Jackson Miley, 4-H City Slickers
  • Third: Jeffrey Howard, Milford Achievers

671 – How Does Your Garden Grow?

Seniors

  • First: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws

691- Grow Your Own Vegetables

Juniors

  • First: Jackson Grosick, Nibbles & Needles
  • Second: Abbi Large, Butler County Premier Livestock
  • Third: Zach Parrish, Community Helpers
  • Fourth: Teo Warren, Woodsdale 4-Leaf Clovers
  • Fifth: Emma Brooks, Edgewood Barn Buddies

691- Grow Your Own Vegetables

Seniors

  • *First: Eric Glaab, Ross Ranchers
  • Second: Autumn Bowling, 4-H Helpers
  • Third: Kaitlyn Morris, Madison Outlaws

754 – Hunting & Wildlife

Juniors

  • *First: Trevor Bowling, Butler County Sharpshooters
  • Second: Caroline Mignery, Butler County Sharpshooters

756 – Living History Project

Juniors

  • *First: Abbey Garland, 4-H Helpers
  • Second: Douglas Cook, Butler County Sharpshooters

About the Author