HS Scores 1/26: Wayne boys lose heartbreaker to Covington Catholic

Boys Basketball

Saturday’s Results

Anna 74, Lehman Catholic 29

Brookville 54, Milton-Union 42: Wes Turner (B) 19.

Cedarville 51, Franklin Monroe 50

Covington Catholic (KY) 67, Wayne 66

Crestview 62, Celina 30

Delphos St John’s 70, Spencerville 48

Fairlawn 55, Miami East 42: Piper (F) 25; Hudson (ME) 12.

Fort Loramie 46, Fort Recovery 25: Jutte (FR) 11; Ratermann (FL) 10.

Jackson Center 52, New Bremen 36: Platfoot (JC) 21; Bornhorst (NB) 19.

La Salle 39, Oak Hills 37, OT

Lakota West 55, Turpin 54: Holt (T) 16; Turner (LW) 15.

Lebanon 55, Anderson 40: Thon (A) 1; Huffman (L) 21.

Madeira 50, Seven Hills 21

Marion Local 49, St. Marys 33

Middletown 59, Arthur Hill (MI) 37

Mississinawa Valley 43, Ansonia 31: B. Scholl, Collins (MV) 9.

Moeller 74, Springfield 42

Monroe 43, Carlisle 38

New Knoxville 37, Fort Jennings 35: Osborne (NK) 15.

Newton 57, Dixie 47, OT: Mollette (N) 22.

Northridge 73, Meadowdale 66: Hines (N) 24.

Oakwood 75, Bethel 65: Hu (O) 22; James (B) 29.

Parkway 80, Lincolnview 63

Riverside 49, Triad 36: Lease (T) 9; Knight (R) 16.

St. Henry 56, Wapakoneta 54

Stivers 85, Jefferson 48: Allen (S) 18; Richardson (J) 15.

Talawanda 72, Franklin County 47: James (T) 20; Gerrian (FC) 15.

Temple Christian 78, Vanlue 39: Bowman (TC) 51.

Tippecanoe 78, Eaton 76, 2OT: Shepherd (E) 25; Mader (T) 30.

Tri-Village 54, Troy Christian 48: Case (TC) 9; Hileman (TV) 17.

Trotwood 107, Northmont 79

Twin Valley South 70, Preble Shawnee 62, 2OT: Singleton (PS) 21.

Van Wert 60, Coldwater 58: Treece (VW) 16; Frilling (C) 16.

Versailles 65, Russia 49: Stammen (V) 30.

Wyoming 55, Mount Healthy 41

Xenia 77, Wilmington 61: Curtis (X) 41.

Friday’s Results

Anna 77, Houston 42

Belmont 65, Dunbar 55: Smith (D) 13; K. Moore (B) 25.

Bethel 43, Miami East 42: Bean (B) 15; Zapadka (ME) 14.

Benjamin Logan 53, Graham 48

Butler 58, Beavercreek 55, OT

Catholic Central 39, Madison Plains 34

Cedarville 50, Greenon 48: Cross (C) 15; Conover, Downing (G) 10.

Centerville 70, Northmont 49: Njie (C) 16.

Chaminade Julienne 58, Badin 54: J. Nauseef (CJ) 15; Pappas (B) 20.

CHCA 62, New Miami 49

Cin. Christian 44, Summit Country Day 35

Coldwater 58, Fort Recovery 50: Bruns (C) 18; Jutte (FR) 18.

Elida 63, St. Marys 58, OT

Emmanuel Christian 77, Middletown Christian 49: Shropshire (EC) 30.

Fairbanks 67, West Jefferson 61

Fairborn 83, Greenville 30: Monroe (F) 20.

Fairmont 76, Miamisburg 55: Hall (F) 18; Hensley (M) 15.

Franklin 69, Waynesville 58: Cole (W) 18.

Franklin Monroe 71, Bradford 44: Conley (FM) 36.

Greeneview 51, Southeastern 48

Hamilton 52, Mason 51: Long (M) 21; Howard (H) 22.

Harrison 56, Talawanda 36: Verst, Wright (T) 8; Combs (H) 12.

Indian Lake 62, Urbana 46

Jackson Center 39, Fort Loramie 36: Platfoot (JC) 16; Brandewie (FL) 11.

Jonathan Alder 61, Tecumseh 52

Kenton Ridge 52, Bellefontaine 46

Lakota East 57, Princeton 48: Thomas (P) 12; Wieland (LE) 26.

Lakota West 72, Colerain 67: Wiley (C) 25; Anuforo (LW) 25.

Legacy Christian 70, Jefferson 44: Uszynski, Newsome (LC) 17.

Lehman Catholic 50, Ridgemont 48

Little Miami 67, Northwest 58

London 53, Springfield Shawnee 32

Madison 79, Milton-Union 39: Whisman (Ma) 22; Case, Lavey (MU) 8.

Marion Local 49, Delphos SJ’s 41

McNicholas 55, Fenwick 40: Burkhardt (M) 13.

Minster 61, New Bremen 48: Bornhorst (NB) 14; Ketner (M) 22.

Mississinawa Valley 53, Arcanum 43: Howell (MV) 17; Gray (A) 14.

Monroe 70, Eaton 27

National Trail 51, Ansonia 27: Harrison (NT) 19.

Northridge 67, Dixie 29: Hines (N) 19.

Northwestern 53, North Union 48

Oak Hills 50, Middletown 24: Thompson (M) 11; Dietrich (OH) 13.

Oakwood 65, Brookville 55: Rubin (O) 36; Gudorf (B) 23.

Parkway 61, Versailles 52

Preble Shawnee 59, Carlisle 43: Agee (PS) 18; Ridinger (C) 17.

Ross 49, Edgewood 34: Shields (R) 13; G. Allen (E) 13.

Russia 67, Botkins 56: York (R) 21.

Springfield 34, Springboro 32: Powell (Sb) 20; Moss (Sf) 8.

St. Henry 58, New Knoxville 21: C. Niekamp (SH) 13; Anspach (NK) 11.

Stebbins 70, Piqua 64

Stivers 72, Ponitz 65: Lattimore (S) 18.

Sycamore 70, Fairfield 58: Turner (F) 23; Yuskewich (S) 19.

Trotwood 90, Sidney 69: Taborn (S) 23; Davis (T) 35.

Troy Christian 43, Dayton Christian 31: Gray (TC) 14; Webb (DC) 15.

Twin Valley South 54, Newton 39: Mollette, Jamison (N) 11; Bowman (TVS) 23.

Valley View 57, Bellbrook 54, 2OT

Xenia 86, Troy 61: Olden (T) 19; Curtis (X) 29.

Wayne 46, Lebanon 30: Stotts (L) 8.

West Carrollton 59, Tippecanoe 56: Berry, McKinney (WC) 12; Knostman (T) 21.

West Liberty-Salem 47, Triad 35: Eggleston (WLS) 18; Campbell, O’Neal, Lease (T) 6.

Girls Basketball

Saturday’s Results

Ansonia 54, Mississinawa Valley 50: Hunt (MV) 21.

Arcanum 41, Russia 39: O’Daniel (A) 14.

Badin 49, Alter 39: Broermann (B) 21; Blount (A) 15.

Bellbrook 57, Oakwood 21: Mescher (B) 23; Hapgood (O) 9.

Butler 47, Piqua 32

Carlisle 49, Dixie 30: Ruppert (D) 8.

Catholic Central 55, Southeastern 44: Peterson (CC) 20.

CHCA 53, Cincinnati Christian 50

Cin. Country Day 46, Summit Country Day 36

Clark Montessori 63, Seven Hills 44

Coldwater 34, Fort Recovery 31: Leichty (C) 15.

Covington 49, Jackson Center 29: Whiteman (C) 24; Hartle (JC) 10.

Dunbar 52, Shroder 25: McCluskey (D) 16.

Fairfield 58, Lakota East 44: Summerville (F) 14; Bley (LE) 13.

Fenwick 41, Monroe 30

Fort Loramie 46, Miami East 43, OT: Haney (ME) 29; Ratermann (FL) 10.

Franklin 66, Brookville 20: Ferrell (F) 26.

Franklin Monroe 43, Troy Christian 19: Conley (FM) 14.

Greeneview 62, Madison Plains 16

Hamilton 51, Middletown 42: Riggins (H) 21; Calhoun (M) 17.

Jonathan Alder 59, Bellefontaine 40

Kenton Ridge 63, Tecumseh 48: Mastin (T) 14.

Lakota West 71, Oak Hills 22: Gales (LW) 21; Armfield (OH) 11.

Little Miami 44, Harrison 37

London 51, Springfield Shawnee 37

Madison 53, Northridge 34: Wilcox (N) 8.

Mason 82, Colerain 26

McNicholas 50, Chaminade Julienne 42: Varise, Redd (CJ) 10; Byrne (M) 13.

Mechanicsburg 84, Northeastern 16: Forrest (M) 20.

Minster 52, Anna 30

Mt. Healthy 42, Talawanda 31: Bennett (T) 13; Weathers (MH) 14.

Mt. Notre Dame 64, Lebanon 24: Sauerland (L) 8.

New Knoxville 54, Botkins 20: Leffel (NK) 12; Maurer, Paul (B) 6.

Newton 51, National Trail 42: Deeter, Kirk (Ne) 16; Abner (NT) 14.

North Union 43, Indian Lake 22

Northmont 61, Richmond (IN) 35: McCrary (N) 19.

Northwest 44, Ross 22: Justice, Allen (R) 6; Williams (N) 18.

Northwestern 45, Graham 29: Gillman (N) 12.

Princeton 52, Sycamore 40

Riverside 42, Fairlawn 35, OT

Springboro 51, Ursuline Academy 45: Klare (UA) 15; Hobbs (S) 17.

Stebbins 50, Xenia 25

Tippecanoe 67, Sidney 13

Troy 49, Greenville 35: Taylor (T) 20.

Valley View 59, Eaton 27: Smith (VV) 16; Miller, Mowen (E) 6.

West Jefferson 55, Triad 43: C. LeVan (T) 16.

West Liberty-Salem 61, Fairbanks 23: Wreitsel (F) 9; Day (WLS) 21.

Friday’s Results

Springfield 71, Tol. Waite 19: Perdue (S) 33; Teel (TW) 5.

Boys Bowling

Friday’s Results

Ben Logan 2620, West Liberty-Salem 2075, Riverside 1854

Girls Bowling

Friday’s Results

Ben Logan 2080, Riverside 2042, West Liberty-Salem 1939

Wrestling

Saturday’s Results

LCC Thunderbird Invitational

Team Results: 1. Troy Christian 193.5; 2. Covington 179.5; 3. Eastwood 155.0; 4. Miami East 151.5; 5. Blanchester 129.0; 6. Crestview 110.0; 7. Allen East 108.5; 8. Bluffton 92.5; 9. St. John 92.0; 10. Swanton 90.0; 11. Coldwater 77.0; 12. Ottawa-Glandorf 74.0; 13. Newark Cath. 73.0; Patrick Henry 73.0; 15. Wayne Trace 72.0; 16. Lima C.C. 67.5; 17. Nelsonville-York 65.0; 18. Carey 62.0; 19. St. John’s 59.0; 20. Columbus Grove 58.0; 21. Ayersville 53.5; 22. W. Liberty-Salem 50.5; 23. Cory-Rawson 50.0; 24. Tri-County North 44.0; 25. Greeneview 43.0; Northridge 43.0; Woodmore 43.0; 28. Lakota 42.0; 29. Dixie 40.0; 30. New London 37.0; 31. Carlisle 36.0; 32. Spencerville 34.0; 33. Madeira 32.0; 34. St. Joseph C.C. 30.0; 35. Triad 25.0; 36. Preble Shawnee 24.0; 37. Pandora-Gilboa 14.0; 38. Hicksville 13.0; 39. McComb 10.0; 40. Cal-vert 8.0; 41. Hillsdale 6.5; 42. Mariemont 3.0; 43. Lincolnview 1.0.

GMVWA Area Poll

Division I

1. Springboro (10) 100; 2. Beavercreek 90; 3. Vandalia Butler 80; 4. Fairmont 70; 5. Centerville 60; 6. Stebbins 48; 7. Wayne 42; 8. Tecumseh 30; 9. Xenia 17; 10. Fairborn 13.

Division II

1. Graham (10) 100; 2. Eaton 90; 3. Carroll 80; 4. Chaminade Julienne 70; 5. Oakwood 60; 6. Franklin 50; 7. Tippecanoe 38; 8. Bellfontaine 30; 9. Thurgood Marshall 22; 10. Benjamin Logan 09.

Division III

1. Versailles (10) 100; 2. Miami East 90; 3. Covington 80; 4. Troy Christian 70; 5. Mechanisburg 60; 6. Legacy Christian 50; 7. Indian Lake 40; 8. Milton Union 30; 9. Brookville 20; 10. Carlisle 10.

REPORTING RESULTS

Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.

A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:

DaytonDailyNews.com/sports/

SpringfieldNewsSun.com/s/sports/

Journal-News.com/sports/

X