Caption

Division I: All-Southwest District football

The 2018 Ohio Prep Sportswriters Association Southwest All-District Division I football teams, as selected by a media panel from the district:

DIVISION I

First Team Offense

Backfield: Michael Bittner, Cincinnati Elder, 6-feet-2, 200 pounds, senior, QB; Jesse Deglow, Kettering Fairmont, 5-10, 194, sr., RB; Miles Johnson, Clayton Northmont, 6-1, 195, sr., QB; Cameron Kells, Milford, 5-10, 180, sr., RB; JuTahn McClain, Fairfield, 5-10, 180, jr., RB; Deante Smith-Moore, Cincinnati Colerain, 5-7, 185, sr., QB.

»RELATED: D-II All-Southwest District football

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Women’s health groups urge Supreme Court to hear Carlisle baby c
  2. 2 Pike County murders: Relations between the Rhodens and Wagners
  3. 3 43 people indicted in Butler and Warren counties

»RELATED: D-III All-Southwest District football

Receivers: Erick All, Fairfield, 6-5, 220, sr.; Michael Brown-Stephens, Springfield, 6-0, 180, sr.; Corey Burnette, Centerville, 5-10, 175, sr.; Justin Golson, Northmont, 5-11,185, jr.; RJ Khayo, Cincinnati Archbishop Moeller, 5-10, 160, sr.; Kyle Trischler, Elder, 5-10, 180, sr.

Linemen: Zach Carpenter, Moeller, 6-4, 300, sr.; Connor Foster, Milford, 6-8, 280, sr.; Isaiah Gibson, Springfield, 6-4, 294, sr.; TJ Gonella, Colerain, 6-2, 260, sr.; Paris Johnson, Cincinnati St. Xavier, 6-7, 287, jr.; Jacob Padilla, Huber Heights Wayne, 6-2, 275, jr.

»RELATED: D-IV All-Southwest District football

»RELATED: D-V All-Southwest District football

Kicker: Charlie Sipe, Mason, 6-2, 210, sr.

First Team Defense

Linemen: Spencer Bono, Elder, 6-4, 240, sr., DL; Jowon Briggs, Cin. Walnut Hills, 6-3, 290, sr., DL; Darion Henry, Cin. Princeton, 6-5, 270, jr., DE; Gabe Newburg, Northmont, 6-5, 235, sr., DE; Ryan Mullaney, Cin. Moeller, 6-2, 235, sr., DE; Dylan Wudke, Miamisburg, 6-4, 210, sr., OL.

»RELATED: D-VI All-Southwest District football

»RELATED: D-VII All-Southwest District football

Linebackers: Trey Baker, Fairmont, 6-0, 215, jr.; Luke Bolden, Colerain, 6-2, 225, sr.; Jestin Jacobs, Northmont, 6-4, 205, sr.; Thomas Kiessling, St. Xavier, 6-4, 225, sr.; Ivan Pace Jr., Colerain, 6-0, 220, sr.; Nick Straw, Lebanon, 6-3, 235, sr.

Secondary: Moses Douglass, Springfield, 6-3, 202, sr.; Ryan Hall, Fairmont, 6-4, 185, sr.; Justin Harris, Wayne, 6-0, 190, sr.; Syncere Jones, Colerain, 6-1, 185, sr.; Danny Lewis, Northmont, 5-10, 170, sr.; Jeremiah “JJ” Ross, West Chester Lakota West, 6-3, 185, sr.

»RELATED: Playoff football an Alter tradition

»RELATED: List of area seniors who signed

Punter: Brandon Walters, Centerville, 6-0, 175, sr.

Offensive player of the year: JuTahn McClain, Fairfield

Defensive player of the year: Ivan Pace Jr., Colerain

Coach of the year: Tom Bolden, Colerain

Second Team Offense

Backfield: JJ Davis, Colerain, 5-9, 175, sr., RB; Jack Dobrozsi, Liberty Twp. Lakota East, 5-10, 215, sr., RB; Rashad McKee, Wayne, 6-2, 190, sr., QB; Devin Nelson, Wayne, 6-0, 190, jr., RB; Keyshawn Stephens, Hamilton, 6-0, 190, so., RB; Jeff Tyus, Fairfield, 6-5, 230, sr., QB.

»RELATED: UC lands Xenia standout

»FOOTBALL PLAYOFFS: It’s Coldwater vs. Marion Local

Receivers: Jared Kreimer, St. Xavier, 6-0, 177, sr.; JR Melzer, Centerville, 6-0, 180, sr.; Shandon Morris, Middletown, 6-0, 170, sr.; Joe Royer, Elder, 6-5, 210, jr.; Steve Victoria, Wayne, 6-0, 185, sr.; Jermaine Wimpye, Princeton, 6-2, 175, sr.

Linemen: Colin Alcorn, Miamisburg, 6-3, 235, sr.; Zierin Exon, Springfield, 6-4, 290, jr.; Jacob Hensley, Fairfield, 6-3, 295, sr.; Jakob James, Elder, 6-5, 270, jr.; Luke Kandra, Elder, 6-4, 285, jr.; Patrick Roncagli, Fairmont, 5-9, 260, sr.

Kicker: Kevin Thibodeaux, Moeller, 5-9, 188, jr.

Second Team Defense

Linemen: Greg Fitzpatrick, Fairfield, 5-11, 270, sr.; Brian Heyward, Northmont, 6-2, 235, sr.; Kyle Klingenbeck, Elder, 6-2, 240, sr.; Casey Miller, Mason, 6-4, 240, sr.; Brian Stevens, Milford, 6-2, 250, sr.; Joe Wahl, Cin. West Clermont, 6-1, 240, sr.

»RELATED: Familiar feel, despite missing some regulars

»RELATED: Lebanon leaving GWOC

Linebackers: Jack Haglage, Mason, 6-3, 210, jr.; Jake Hoffmeyer, Elder, 6-1, 200, sr.; Matt Lewis, West Clermont, 6-0, 185, sr.; Luke Mattia, Hamilton, 6-3, 215, jr.; Tavion Smith, Springfield, 6-0, 196, sr.; Jahiem Thomas, Princeton, 6-3, 215, jr.

Secondary: Dustin Loudermilk, Milford, 6-0, 170, sr.; Caleb Newman, Lebanon, 6-1, 185, sr.; Jakari Patterson, Colerain, 6-3, 195, sr.; Troy Vinson, Middletown, 6-0, 185, sr.; Marqies Williams, Fairmont, 5-10, 170, sr.; Maurice Wilson, Beavercreek, 5-8, 175, sr.

Punter: Trevor Click, West Clermont, 5-10, 190, jr.

Honorable mention: Sean Church, Lakota East; Connor Bunts, Braden Miller, Fairmont; Tate Vongsy, Miamisburg; Ryan Cann, Sam Weaver, West Clermont; Logan Dalton, Brogan Reed, Mason; Christopher Lawrence, Jason Smith, Connor Tinch, Beavercreek; Nathan Arthur, Chris Payne, St. Xavier; TayVeon Smoot, Springfield; Jake Ayler, Milford;

»RELATED: Northmont falls to Pickerington Central again

»PHOTOS: Northmont vs. Pickerington Central, football playoffs

Ryan Francisco, Lakota West; Paul Rodriguez, Mason; David Weherley, Northmont; Billy Crago, Mason DeGennaro, Lebanon; Bryce Burton, Princeton; Delphous Thomas, Fairfield; Max Wynn, Centerville; Deshawn Pace, Eric Phillips, Colerain; Kayvon Britten, Cin. Western Hills; Jacob Berkemeier, Andy Lawson, Cin. Oak Hills.

»RELATED: 7 things to know about the football playoffs

»RELATED: Final football power rankings

»RELATED: Area teams in football playoffs

»FACEBOOK LIVE: Hartsock and Pendleton on football playoffs

More from Journal-news