Open Class results from the 2018 Butler County Fair

Elana Meacham, 3, rides a pony from High Winds Farm at the Butler County Fair Monday, July 23 in Hamilton. NICK GRAHAM/STAFF
Caption
Elana Meacham, 3, rides a pony from High Winds Farm at the Butler County Fair Monday, July 23 in Hamilton. NICK GRAHAM/STAFF

Open Class results from the 2018 Butler County Fair:

DEPARTMENT 14 - ARTS & CRAFTS - HOUSEHOLD

SECTION 1 - QUILTS/BED COVERINGS

Class 1 - Applique or pieced quilt (Old)

  • First: Carla Hale, Hamilton
  • Second: Jason Hale, Hamilton
  • Fourth: Joyce Patrick, Trenton

Class 2 - Applique Quilt

  • First: Dominique Parrillo, Hamilton
  • Second: Sandra Tipton, Hamilton
  • Third: Pat Bishop, Trenton

Class 3 - Pieced Quilt

  • First: Angela Weske, Hamilton
  • Second: Jerri Steigerwald, West Chester
  • Third: Orville Roach, Seven Mile
  • Fourth: Sandy Borger, Fairfield

Class 4 - Pieced Quilt

  • First: Pat Bishop, Trenton
  • Second: Lois Jacobs, Hamilton
  • Third: Norma Barnes, Middletown

Class 6 - Mixed Media Quilt

  • First: Amy Patrick, Trenton
  • Second: Linda Hurley, Hamilton
  • Third: Pat Bishop, Trenton
  • Fourth: Norma Barnes

Class 7 - Hand Quilted Quilt

  • First: Judy Baker, Hamilton
  • Second: Pat Bishop, Trenton

Class 8 - Machine Quilted Quilt

  • Second: Janet Ziepfel, Hamilton

Class 9 - Applique Baby Quilt

  • Second: Pat Bishop, Trenton

Class 10 - Embroidered Baby Quilt

  • First: Pat Bishop, Trenton
  • Second: Barbara Corbin, Hamilton

Class 11 - Pieced Baby Quilt

  • First: Orville Roach, Seven Mile
  • Second: Amy Patrick, Trenton
  • Third: Pat Bishop, Trenton
  • Fourth: Linda Hurley, Hamilton

Class 12 - Other Baby Quilt

  • First: Judy Baker, Hamilton
  • Second: Norma Barnes, Middletown
  • Third: Eva Burke, Trenton
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

Class 13 - Small Quilt/Lap Robe

  • First: Linda Hurley, Hamilton
  • Second: Orville Roach, Seven Mile
  • Third: Rosemary Beeler, Hamilton
  • Fourth: Lois Jacobs, Hamilton

Class 14 - Small Quilt/Lap Robe

  • First: Lois Jacobs, Hamilton

Class 15 - Miniature Quilt

  • First: Jerri Steigerwald, West Chester
  • Second: Judy Baker, Hamilton
  • Third: Donna McDade, Middletown
  • Fourth: Lois Jacobs, Hamilton

Class 16 - Crochet Bed Spread

  • First: Brandie Ross, Hamilton
  • Second: Sandra Tipton, Hamilton

Class 17 - Handmade Bed Spread (unquilted)

  • First: Linda Hurley, Hamilton
  • Second: Carol Cain, Hamilton
  • Third: Candice McClanahan, Hamilton

Class 18 - Embroidered Quilt

  • First: Pat Bishop, Trenton
  • Second: Sandra Tipton, Hamilton

Class 19 - Best of Show - Quilt

  • First: Pat Bishop, Trenton

SECTION 2 - CROCHET

Class 1 - Crochet Hat

  • First: Kathleen Dittman, Hamilton
  • Second: Janet Roberson, Camden
  • Third: Brandie Ross, Hamilton
  • Fourth: Jeanette Mahlerwein, Okeana

Class 2 - Crochet Neck Scarf

  • First: Donna McDade, Middletown
  • Second: Kathleen Dittman, Hamilton
  • Third: Carla Hale, Hamilton
  • Fourth: Brandie Ross, Hamilton

Class 3 - Crochet Hat & Scarf Set

  • First: Brandie Ross, Hamilton

Class 5 - Crochet Tablecloth

  • First: Lois Nuss, Middletown

Class 6 - Crochet Slippers

  • First: Brandie Ross, Hamilton
  • Second: Alice Ward, Middletown

Class 7 - Crochet Child Dress

  • First: Kathleen Dittman, Hamilton

Class 8 - Crochet Shawl

  • First: Kathleen Dittman, Hamilton
  • Second: Janet Roberson, Camden
  • Third: Jeanette Mahlerwein, Okeana

Class 9 - Crochet Vest

  • First: Jeanette Mahlerwein, Okeana

Class 10 - Crochet Doily

  • First: Lois Nuss, Middletown
  • Second: Patsy Moorhead, Okeana
  • Third: Kathleen Dittman, Hamilton
  • Fourth: Norma Barnes, Middletown

Class 11 - Crochet Sweater

  • First: Brandie Ross, Hamilton
  • Second: Kathleen Dittman, Hamilton
  • Third: Patti Burke, Hamilton
  • Fourth: Janet Roberson, Camden

Class 13 - Crochet Baby Set

  • First: Jeanette Mahlerwein, Okeana
  • Second: Kathleen Dittman, Hamilton

Class 14 - Crochet Baby Dress

  • First: Kathleen Dittman, Hamilton

Class 15 - Crochet Booties

  • First: Kathleen Dittman, Hamilton
  • Second: Jeanette Mahlerwein, Okeana

Class 16 - Crochet Baby Shaw

  • First: Diana Bradley, Fairfield
  • Second: Kathleen Dittman, Hamilton
  • Third: Jeanette Mahlerwein, Okeana,

Class 17 - Any Other- Crochet

  • First: Lois Nuss, Middletown
  • Second: Brandie Ross, Hamilton
  • Third: Kathleen Dittman, Hamilton
  • Fourth: Donna Idle, Middletown

Class 18 - Crochet Best of Show

  • First: Lois Nuss, Middletown

SECTION 3 - AFGHAN

Class 1 - Crochet Afghan

  • First: Patti Burke, Hamilton
  • Second: Brandie Ross, Hamilton
  • Third: Carla Hale, Hamilton

Class 2 - Lap Robe - Afghan

  • First: Carla Hale, Hamilton
  • Second: Jeanette Mahlerwein, Okeana

Class 4 - Granny Squares - Afghan

  • First: Sandra Tipton, Hamilton

Class 5 - Shell Stitch - Afghan

  • First: Diana Bradley, Fairfield
  • Second: Carla Hale, Hamilton

Class 7 - Baby Crochet - Afghan

  • First: Diana Bradley, Fairfield
  • Second: Jeanette Mahlerwein, Okeana,
  • Third: Norman & Pat Dendler, Hamilton
  • Fourth: Kathleen Dittman, Hamilton

Class 8 - Baby Knitted - Afghan

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 10 - Any Other - Afghan

  • Second: Norman & Pat Dendler, Hamilton

Class 11 - Best of Show - Afghan

  • First: Diana Bradley, Fairfield

SECTION 4 - OTHER KNITTED ARTICLES

Class 1 - Shawl - Knitted

  • First: Kathy Phelps, Hamilton
  • Second: Nancy Swartz, Hamilton
  • Third: Nancy Huerta, Oxford

Class 2 - Vest - Knitted

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 3 - Hat - Knitted

  • First: Nancy Huerta, Oxford
  • Second: Kathy Phelps, Hamilton

Class 4 - House Slippers - Knitted

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 5 - Mittens/Gloves - Knitted

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 6 - Baby Set - Knitted

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 7 - Baby Dress - Knitted

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 8 - Scarf - Knitted

  • First: Kathy Phelps, Hamilton
  • Second: Nancy Huerta, Oxford
  • Third: Anna S Moeller, Hamilton, Ross Ranchers

Class 9 - Knitted Socks

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 10 - Knitted Sweaters

  • First: Alice Ward, Middletown
  • Second: Nancy Huerta, Oxford

Class 11 - Felting

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 12 - Hand Spun

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 13 - Any Other - Knitted

  • First: Nancy Huerta, Oxford
  • Second: Nancy Swartz, Hamilton
  • Third: Jeanette Mahlerwein, Okeana,

Class 14 - Best of Show - Knitted

  • First: Kathy Phelps, Hamilton

SECTION 5 - EMBROIDERY

Class 1 - Tablecloth - Embroidery

  • First: Victoria Cross, Hamilton
  • Second: Lois Nuss, Middletown

Class 2 - Sampler - Embroidery

  • First: Allison Podmore, Cincinnati

Class 3 - Pillow Case - Embroidery

  • First: Lois Nuss, Middletown
  • Second: Allison Ritz, Hamilton
  • Third: Judy Baker, Hamilton
  • Fourth: Jeanette Mahlerwein, Okeana

Class 4 - Dresser Scarf - Embroidery

  • First: Lois Nuss, Middletown
  • Second: Jeanette Mahlerwein, Okeana
  • Third: Norma Jean Bolton, Trenton

Class 5 - Any Other - Embroidery

  • First: Alice Ward, Middletown
  • Second: Deborah Creath, Middletown
  • Third: Betty Parsons, Hamilton
  • Fourth: Allison Podmore, Cincinnati

Class 6 - Old - Embroidery

  • First: Jennifer Tussey, Oxford
  • Second: Donna McDade, Middletown
  • Third: Jeanette Mahlerwein, Okeana
  • Fourth: Norma Jean Bolton, Trenton

Class 7 - Best of Show - Embroidery

  • First: Lois Nuss, Middletown

SECTION 6 - RUGS

Class 1 - Hooked Rug

  • First: Lois Nuss, Middletown

Class 2 - Crochet Rug

  • First: Judy Baker, Hamilton

SECTION 7 - CHRISTMAS

Class 1 - Wall Hanging - Christmas

  • First: Danielle Pierce, Middletown
  • Second: Judy Baker, Hamilton
  • Third: Alice Ward, Middletown
  • Fourth: Betty Parsons, Hamilton

Class 2 - Santa Clause

  • First: Lois Nuss, Middletown
  • Second: Jennifer Tussey, Oxford
  • Third: Donna McDade, Middletown
  • Fourth: Amy Patrick, Trenton

Class 3 - Gift Wrap - Christmas

  • First: Monica Streit, Hamilton
  • Second: Susan McCauley, Hamilton
  • Third: Norma Schaner, Oxford
  • Fourth: Jesse Montgomery, Fairfield

Class 4 - Ornament - Christmas

  • First: Norma Schaner, Oxford
  • Second: Joni Robinson, Oxford
  • Third: Lois Nuss, Middletown
  • Fourth: Janet Roberson, Camden

Class 5 - Christmas Table Centerpiece

  • First: Danielle Pierce, Middletown
  • Second: Margy Beckner, Somerville
  • Third: Lois Nuss, Middletown
  • Fourth: Norma Schaner, Oxford

Class 6 - Wreath - Christmas

  • First: Margy Beckner, Somerville
  • Second: Jill Beiser, Hamilton
  • Third: Danielle Pierce, Middletown
  • Fourth: Judy Baker, Hamilton

Class 7 - Christmas Door Decoration

  • First: Margy Beckner, Somerville
  • Second: Carol Cain, Hamilton

Class 9 - Christmas Stockings

  • First: Lois Nuss, Middletown
  • Second: Carol Cain, Hamilton
  • Third: Kathleen Dittman, Hamilton

Class 10 - Angel - Christmas

  • First: Carol Cain, Hamilton
  • Third: Susan McCauley, Hamilton

Class 11 - Snowman

  • First: Joni Robinson, Oxford
  • Second: Susan McCauley, Hamilton
  • Third: Donna McDade, Middletown
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

Class 12 - Any other - Christmas

  • First: Linda Hurley, Hamilton
  • Second: Norma Schaner, Oxford
  • Third: Mary Brown, Middletown
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

Class 13 - Best Of Show - Christmas

  • First: Joni Robinson, Oxford

SECTION 8 - CRAFTS

Class 1 - Jewelry (one piece)

  • First: Donna McDade, Middletown
  • Second: Alice Ward, Middletown
  • Third: Norma Schaner, Oxford
  • Fourth: Jesse Montgomery, Fairfield

Class 2 - Jewelry

  • First: Danielle Pierce, Middletown
  • Second: Shirley Burgher, Hamilton
  • Third: Norma Schaner, Oxford

Class 3 - Refrigerator Magnet

  • First: Lynn McDaniel, Hamilton

Class 6 - Stain Glass

  • First: Norma Schaner, Oxford

Class 9 - Silk Flower Arrangement

  • First: Margy Beckner, Somerville
  • Second: Mary Christian, Hamilton
  • Third: Joni Robinson, Oxford
  • Fourth: Jill Beiser, Hamilton

Class 10 - Dried Flower Arrangement

  • First: Margy Beckner, Somerville
  • Second: Lois Nuss, Middletown

Class 12 - Pottery

  • First: Sabrina Barnett, Hamilton

Class 13 - Shuttle

  • First: Donna McDade, Middletown

Class 15 - Pin Cushion

  • Second: Norma Schaner, Oxford
  • Third: Carol Cain, Hamilton
  • Fourth: Betty Parsons, Hamilton

Class 18 - Any Other

  • First: Brandie Ross, Hamilton
  • Second: Sophia Mignery, Hamilton, Casual Kids
  • Third: Barbara Schick, Hamilton
  • Fourth: Robert Sterling, Fairfield

SECTION 9 - COUNTED CROSS STITCH

Class 1 - Small 5x7

  • First: Amy Finkbine, Hamilton
  • Second: Jennifer Grimes, Fairfield
  • Third: Norma Jean Bolton, Trenton
  • Fourth: Becky Sandlin, Hamilton

Class 2 - Medium 8x10 or larger

  • First: Judy Smith, Hamilton
  • Second: Becky Sandlin, Hamilton
  • Third: Deborah Creath, Middletown
  • Fourth: Paula J Copeland, Hamilton

Class 3 - Large 16x16 or larger

  • First: Amy Finkbine, Hamilton

Class 4 - Miniature

  • First: Betty Parsons, Hamilton
  • Second: Norma Jean Bolton, Trenton
  • Third: Lynn McDaniel, Hamilton
  • Fourth: Becky Sandlin, Hamilton

Class 5 - Sampler

  • First: Becky Sandlin, Hamilton
  • Second: Marsha Schauer, Hamilton

Class 6 - Any Other

  • First: Judy Smith, Hamilton
  • Second: Norma Jean Bolton, Trenton
  • Third: Becky Sandlin, Hamilton

Class 7 - Best of Show

  • First: Amy Finkbine, Hamilton

SECTION 10 - BASKETS

Class 1 - Woven

  • First: Lois Nuss, Middletown
  • Second: Monica Streit, Hamilton
  • Third: Susan McCauley, Hamilton

Class 2 - Material Covered

  • First: Susan McCauley, Hamilton

Class 3 - Lined

  • First: Janet Ziepfel, Hamilton
  • Second: Carol Cain, Hamilton
  • Third: Jeanette Mahlerwein, Okeana
  • Fourth: Judy Baker, Hamilton

Class 4 - Decorated

  • First: Susan McCauley, Hamilton
  • Second: Margy Beckner, Somerville
  • Third: Lois Nuss, Middletown
  • Fourth: Monica Streit, Hamilton

Class 5 - Antique Basket

  • First: Susan McCauley, Hamilton
  • Second: Jeanette Mahlerwein, Okeana
  • Third: Lois Nuss, Middletown

Class 6 - Any Other

  • First: Monica Streit, Hamilton
  • Second: Susan McCauley, Hamilton
  • Third: Lois Nuss, Middletown

SECTION 11 - WREATHS

Class 1 - Grape Vine

  • First: Margy Beckner, Somerville
  • Second: Mary Christian, Hamilton
  • Third: Jesse Montgomery, Fairfield
  • Fourth: Jill Beiser, Hamilton

Class 2 - Fabric

  • First: Norma Barnes, Middletown
  • Second: Candice McClanahan, Hamilton

Class 3 - Straw

  • First: Margy Beckner, Somerville

Class 4 - Holiday (except Christmas)

  • First: Margy Beckner, Somerville

Class 5 - Any Other

  • First: Jill Beiser, Hamilton
  • Second: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Third: Margy Beckner, Somerville
  • Fourth: Sonia Lightfield, Okeana

SECTION 12 - WALL HANGINGS

Class 3 - Quilted

  • First: Barbara Wilson, Trenton
  • Second: Rosemary Beeler, Hamilton
  • Third: Jerri Steigerwald, West Chester
  • Fourth: Donna McDade, Middletown

Class 4 - Embroidery

  • First: Donna McDade, Middletown
  • Second: Betty Parsons, Hamilton

Class 5 - Counted Cross Stitch

  • First: Becky Sandlin, Hamilton
  • Second: Lynn McDaniel, Hamilton

Class 7 - Any Other

  • First: Jennifer Rusk, Middletown
  • Second: Lois Nuss, Middletown
  • Third: Norbert Rodefeld Sr., Hamilton
  • Fourth: Betty Parsons, Hamilton

Class 8 - Best Of Show

  • First: Donna McDade, Middletown

SECTION 13 - TOYS

Class 1 - Small Stuffed Animal

  • First: Patsy Moorhead, Okeana

Class 2 - Stuffed Animal

  • First: Carol Cain, Hamilton
  • Second: Eva Burke, Trenton
  • Third: Shirley Burgher, Hamilton

Class 3 - Stuffed Doll (small)

  • First: Carol Cain, Hamilton

Class 4 - Stuffed Doll

  • First: Norma Barnes, Middletown

Class 5 - Material Dressed Doll

  • First: Carol Cain, Hamilton
  • Second: Betty Parsons, Hamilton

Class 7 - Novelty Toy

  • First: Allison Podmore, Cincinnati
  • Second: Carol Cain, Hamilton
  • Third: Judy Baker, Hamilton
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

Class 8 - Porcelain Doll

  • First: Marsha Schauer, Hamilton

SECTION 14 - TABLE DECORATIONS

Class 1 - Special Holiday

  • First: Norma Jean Bolton, Trenton
  • Second: Susan McCauley, Hamilton
  • Third: Norma Schaner, Oxford
  • Fourth: Mary Brown, Middletown

Class 2 - Thanksgiving or Halloween

  • First: Norma Jean Bolton, Trenton
  • Second: Jesse Montgomery, Fairfield

SECTION 15 - PILLOWS

Class 5 - Quilt Pattern

  • Second: Lois Nuss, Middletown

Class 7 - Latch Hook

  • First: Sophie Thompson, Hamilton

Class 8 - Any Other

  • First: Judy Baker, Hamilton
  • Third: Betty Parsons, Hamilton
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

SECTION 16 - TABLE RUNNERS OR TOPPERS

Class 1 - Embroidery

  • First: Pat Bishop, Trenton
  • Second: Norma Jean Bolton, Trenton

Class 3 - Quilted

  • First: Jerri Steigerwald, West Chester
  • Third: Norma Schaner, Oxford
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

Class 4 - Holiday

  • First: Pat Bishop, Trenton

Class 5 - Any Other

  • First: Norma Barnes, Middletown

SECTION 17 - MACHINE CLOTHING

Class 1 - Dress

  • Second: Jeanette Mahlerwein, Okeana

Class 13 - Adult Blouse

  • First: Carol Cain, Hamilton
  • Third: Judy Baker, Hamilton

Class 18 - Womens/Mens Sleep Wear

  • First: Judy Baker, Hamilton

SECTION 19 - DECORATIVE CLOTHING

Class 2 - Women’s Sweatshirt

  • First: Norma Jean Bolton, Trenton
  • Second: Shannon Knau, Trenton

Class 4 - Child’s T-Shirt

  • First: Norma Jean Bolton, Trenton
  • Second: Amy Patrick, Trenton
  • Third: Patsy Moorhead, Okeana

Class 5 - Women’s T-Shirt

  • Second: Patsy Moorhead, Okeana

Class 7 - Any Other

  • First: Lois Nuss, Middletown
  • Second: Shannon Knau, Trenton,
  • Third: Donna McDade, Middletown

SECTION 20 - MACHINE SEWED ITEMS

Class 1 - Apron

  • First: Janet Ziepfel, Hamilton
  • Second: Jeanette Mahlerwein, Okeana
  • Third: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

Class 2 - Place Mat

  • First: Norma Schaner, Oxford
  • Second: Mary Brown, Middletown
  • Third: Judy Baker, Hamilton
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

Class 3 - Pot Holder

  • First: Mary Brown, Middletown
  • Second: Judy Baker, Hamilton
  • Fourth: Norma Schaner, Oxford

Class 4 - Carry All

  • First: Barbara Wilson, Trenton
  • Second: Amy Patrick, Trenton
  • Fourth: Mary Brown, Middletown

Class 6 - Pillow

  • First: Norma Jean Bolton, Trenton
  • Second: Shannon Knau, Trenton
  • Third: Carol Cain, Hamilton
  • Fourth: Natalee A Fritz, Okeana, Butler County Blue Ribbon Kids

Class 7 - Doll or Goose Clothes

  • First: Judy Baker, Hamilton

Class 8 - Purse

  • Second: Norma Schaner, Oxford
  • Third: Norma Jean Bolton, Trenton

Class 9 - Baby Outfit (12 mo. & under)

  • First: Jeanette Mahlerwein, Okeana

Class 10 - Machine Embroidery

  • First: Janet Roberson, Camden

Class 11 - Any Other

  • First: Amy Patrick, Trenton
  • Second: Mary Brown, Middletown
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

SECTION 21 - RECYCLED OLD INTO NEW

Class 1 - Clothing

  • Second: Mary Brown, Middletown
  • Third: Norma Barnes, Middletown

Class 2 - Household

  • First: Judy Baker, Hamilton
  • Second: Donna McDade, Middletown
  • Third: Theresa Davis, Oxford, 4-H City Slickers
  • Fourth: Jesse Montgomery, Fairfield

Class 3 - Needle Work Sewing

  • First: Shannon Knau, Trenton
  • Third: Sonia Lightfield, Okeana
  • Fourth: Susan McCauley, Hamilton

Class 4 - Crafts

  • First: Lois Nuss, Middletown
  • Second: Theresa Davis, Oxford, 4-H City Slickers
  • Third: Jennifer Tussey, Oxford

Class 5 - Any Other

  • Third: Sabrina Barnett, Hamilton
  • Third: Braelynn R Wagers, Oxford, Milford Achievers
  • Fourth: Lois Nuss, Middletown

SECTION 22 - WOOD CRAFTS

Class 3 - Wall Hanging

  • First: Neil Parsons, Liberty Twp
  • Second: Sharon Mahlerwein, Okeana

Class 10 - Bird House

  • Second: Neil Parsons, Liberty Twp.
  • Third: Kent Christian, Hamilton

Class 12 - Any Other

  • First: Charles Burke, Trenton
  • Second: Joe Ziepfel, Hamilton
  • Third: Neil Parsons, Liberty Twp.

SECTION 23 - JUNIOR CRAFTS

Class 1 - Needle Work

  • Second: Ann Marie Davis, Oxford, 4-H City Slickers

Class 3 - Model (other than lego)

  • First: Elle L Moeller, Hamilton, Ross Ranchers
  • Second: Jacob Hodgson, Oxford
  • Third: Sadie M Abbitt, Oxford, Ross Ranchers

Class 4 - Stain Glass

  • First: Leah M Moorhead, Okeana, Reily 4-Her's
  • Second: Nolan Hodgson, Oxford
  • Third: Charlie P Simpson, Hamilton, Paw Pals

Class 5 - Sewing

  • Second: Cecilia M Guenther, Oxford, Butler County Sharpshooters
  • Third: Ann J Kim, West Chester, Fairfield Busy Bunch
  • Fourth: Rylie Hayes, Trenton

Class 6 - Pillow

  • Second: Ann Marie Davis, Oxford, 4-H City Slickers
  • Third: Lindsay Slattery, Oxford, Barnyard Wranglers

Class 7 - Jewelry (one piece)

  • Second: Ann J Kim, West Chester, Fairfield Busy Bunch
  • Third: Nolan Hodgson, Oxford
  • Fourth: Kayla D Lightfield, Oxford, Mighty Mounties

Class 8 - Jewelry (set)

  • First: Madilynn Richardson, Hamilton, Casual Kids
  • Second: Ashtyn Lee, Fairfield, Casual Kids
  • Third: Emma Richardson, Hamilton, Casual Kids

Class 9 - Recylced Old Item into New

  • First: Bennett Bonham, Hamilton, Casual Kids
  • Second: Jacob Hodgson, Oxford
  • Third: Nola Thompson, Fairfield

Class 10 - Wood

  • Second: Ann Marie Davis, Oxford, 4-H City Slickers
  • Third: Casey C Hall, Liberty Twp, Milford Achievers
  • Fourth: Hunter A Guenther, Oxford, Butler County Sharpshooters

Class 11 - Any Other

  • Second: Grayson Huff, Fairfield
  • Third: Lilly Chenoweth, Hamilton
  • Fourth: Annabelle Schick, Hamilton

SECTION 24 - LEGOS (AGES 12 AND UNDER)

Class 1 - Model (single Item)

  • Second: Dean Morrissey, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Third: Bryant M Tinch, Middletown, Madison Outlaws
  • Fourth: Nolan Hodgson, Oxford

Class 2 - Star Wars

  • First: Dakota L Campbell, Hamilton, Wayne Wild Things
  • Second: Fisher M Guenther, Oxford, Butler County Sharpshooters
  • Fourth: Riley J Bonham, Hamilton, Casual Kids

Class 3 - Scenery Set (small under 12”)

  • First: Austin Lovich, Fairfield
  • Second: Madilynn Richardson, Hamilton, Casual Kids
  • Third: Brayden Meade, Okeana
  • Fourth: Nola Thompson, Fairfield

Class 4 - Scenery Set (large under 20”)

  • First: Nolan Hodgson, Oxford
  • Third: Madilynn Richardson Hamilton, Casual Kids
  • Fourth: Ryan Meade, Okeana

Class 5 - Creatures

  • First: Charolette Gallezzo Hamilton
  • Second: Fisher M Guenther, Oxford, Butler County Sharpshooters
  • Third: Bryant M Tinch, Middletown, Madison Outlaws

Class 6 - Scenery Original Design

  • First: Jacob Hodgson, Oxford
  • Third: Dean Morrissey, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Fourth: Jake M VanGorden, Oxford, Oxford Livestock

Class 7 - Scenery Original Design

  • First: Austin Lovich, Fairfield
  • Second: Gunnar N Henson Hamilton, Barnyard Rebels
  • Third: Charlie J Fall Middletown, Wayne Livestock Unlimited
  • Fourth: Jacob Hodgson, Oxford

Class 8 - Super Heroes

  • First: Bryant M Tinch, Middletown, Madison Outlaws
  • Third: Nolan Hodgson, Oxford

SECTION 25 - OVERCOMING DISABILITIES - 18+

Class 2 - Ceramics

  • First: Holly E Simpson Hamilton, Paw Pals

About the Author