2018 Butler County Fair results: Culinary

A cake entry at the 2018 Butler County Far. NICK GRAHAM/STAFF
Caption
A cake entry at the 2018 Butler County Far. NICK GRAHAM/STAFF

Open culinary results from the 2018 Butler County Fair.

DEPARTMENT 11 - CULINARY

SECTION 1 - DECORATED CAKES

Class 6 - Fancy Flowered/Junior

  • First: Meghan Cromer, Hamilton

Class 7 - Novelty/Junior

  • First: Madilynn Richardson, Hamilton, Casual Kids
  • Second: Sadie M Abbitt, Oxford, Ross Ranchers
  • Third: Raeann M Brunner, Hamilton, Wayne Wild Things
  • Fourth: Anna L Abbitt, Oxford, Ross Ranchers
  • Fifth: Colton Westerfield, Oxford, Barnyard Wranglers

Class 10 - Best of Show/Junior

  • First: Madilynn Richardson, Hamilton, Casual Kids

SECTION 2 - CANDY

Class 1 - Chocolate Fudge (Adult)

  • First: Kenzie Cain, Hamilton
  • Second: Clifford Poppel, Hamilton
  • Third: Carol Cain, Hamilton
  • Fourth: Norbert Rodefeld Sr., Hamilton

Class 4 - Peanut Brittle (Adult)

  • First: Sonia Lightfield, Okeana
  • Second: Mike Jacquemin, Oxford
  • Third: Karri Perry, Cincinnati
  • Fourth: Norman and Pat Dendler, Hamilton

Class 5 - Peanut Butter Fudge (Adult)

  • First: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Second: Kenzie Cain, Hamilton
  • Third: Sarah Hensley, Hamilton
  • Fourth: Matthew Tolson, Middletown

Class 6 - Buckeyes (Adult)

  • First: Marsha Schauer, Hamilton
  • Second: Susan McCauley, Hamilton
  • Third: Sue Haenning-Bolser, Okeana
  • Fourth: Candice McClanahan, Hamilton

Class 7 - Any Other Candy (Adult)

  • First: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Second: Norbert Rodefeld Sr., Hamilton
  • Third: Sue Haenning-Bolser, Okeana
  • Fourth: Karri Perry, Cincinnati

Class 8 - Chocolate Fudge (Junior)

  • First: Laney Jordon, Hamilton, Kickin Country Kids

Class 12 - Peanut Butter Fudge (Junior)

  • Second: Raeann M Brunner, Hamilton, Wayne Wild Things
  • Third: Laney Jordon, Hamilton, Kickin Country Kids

Class 13 - Buckeyes (Junior)

  • Second: Charlie P Simpson, Hamilton, Paw Pals

Class 14 - Any Other Candy (Junior)

  • First: Robert A Brunner, Hamilton, Wayne Wild Things
  • Second: Laney Jordon, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Third: Anna L Abbitt, Oxford, Ross Ranchers

Class 15 - Best of Show Candy (Adult)

  • First: Jackie Rodefeld, Hamilton

Class 16 - Best of Show Candy (Junior)

  • First: Laney Jordon, Hamilton, Kickin Country Kids

SECTION 3 - CAKES

Class 1 - Applesauce Cake

  • First: Mary Brown, Middletown
  • Second: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Third: Maryann Schatzle, Hamilton
  • Fourth: Marsha Schauer, Hamilton

Class 2 - Angelfood Cake (no icing)

  • First: Sara M Petri, Hamilton, Barnyard Wranglers

Class 3 - Carrot Cake with icing

  • First: Jane Jewell-Menke, Oxford
  • Second: Joyce Patrick, Trenton
  • Third: Casy Combs, Trenton
  • Fourth: Art Chatfield, Okeana

Class 4 - Chiffon Cake with icing

  • Second: Art Chatfield, Okeana

Class 5 - German Chocolate Cake

  • First: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Fourth: Remmi Hamilton, Hamilton, Horses R Us

Class 6 - Jam Cake

  • First: Emily Lykins, Okeana, Butler County Blue Ribbon Kids

Class 7 - Devil’s Food/Caramel Icing

  • First: Terri Chatfield, Okeana
  • Second: Joyce Patrick, Trenton

Class 8 - Pound Cake- no icing

  • Second: Casy Combs, Trenton

Class 9 - Pineapple Upside Down Cake

  • First: Alice Ward, Middletown
  • Second: Terri Chatfield, Okeana
  • Third: Karri Perry, Cincinnati

Class 10 - Plate of 3 Spectacular cupcake

  • First: Josephine Thompson, Hamilton
  • Second: Danielle Pierce, Middletown
  • Third: Karri Perry, Cincinnati

Class 11 - White Layer Cake/White Icing

  • First: Danielle Pierce, Middletown
  • Second: Carmon Hacker, Trenton

Class 13 - Chocolate Layer Cake

  • First: Terri Chatfield, Okeana
  • Second: Jackie Rodefeld, Hamilton

Class 14 - Pumpkin Cake

  • First: Casy Comb, Trenton
  • Second: Mary Brown, Middletown
  • Third: Carmon Hacker, Trenton
  • Fourth: Candice McClanahan, Hamilton

Class 15 - Cheese Cake

  • First: Hans Gallezzo, Hamilton
  • Second: Terri Chatfield, Okeana
  • Third: Robert A Brunner, Hamilton, Wayne Wild Things

Class 16 - Your Favorite Cake

  • First: Joyce Patrick, Trenton
  • Second: Rebecca Heftel, Oxford

Class 17 - Best of Show Cake

  • First: Terri Chatfield, Okeana

SECTION 4 - PIES

Class 1 - Cherry Pie

  • First: Karri Perry, Cincinnati
  • Second: Carmon Hacker, Trenton
  • Third: Art Chatfield, Okeana
  • Fourth: Lynette Conrad, Hamilton

Class 2 - Peach Pie

  • First: Judy Baker, Hamilton
  • Second: Joyce Patrick, Trenton
  • Third: Karri Perry, Cincinnati
  • Fourth: Sue Haenning-Bolser, Okeana

Class 3 - Berry Pie

  • First: Karri Perry, Cincinnati
  • Second: Art Chatfield, Okeana
  • Third: Allison Ritz, Hamilton

Class 4 - Cooked Strawberry Pie

  • First: Kenlee Blankenship, Liberty Twp., Butler County Premier Livestock

Class 5 - Special Apple Pie Contest

  • First: Judy Baker, Hamilton
  • Second: Carmon Hacker, Trenton
  • Third: Joyce Patrick, Trenton
  • Fourth: Leah Noga, Oxford
  • Fifth: Sicilia Jantzen, Seven Mile

Class 6 - Butterscotch Pie

  • First: Mary Brown, Middletown

Class 7 - Old Fashion Sugar Cream Pie

  • First: Debbie Curry, Hamilton
  • Second: Robert A Brunner, Hamilton, Wayne Wild Things
  • Third: Judy Baker, Hamilton
  • Fourth: Karri Perry, Cincinnati

Class 8 - Coconut Cream Pie

  • First: Gina Allen, Hamilton
  • Second: Karri Perry, Cincinnati

Class 9 - Chocolate Cream Pie

  • First: Gina Allen, Hamilton
  • Second: Kenlee Blankenship, Liberty Twp., Butler County Premier Livestock

Class 10 - Pumpkin Pie

  • First: Adam Achterman, Hamilton, Barnyard Wranglers
  • Second: Colin Achterman, Hamilton, Barnyard Wranglers
  • Third: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Fourth: Erin Simons, Fairfield

Class 11 - Pecan Pie

  • First: Sue Haenning-Bolser, Okeana
  • Second: Erin Simons, Fairfield
  • Third: Gina Allen, Hamilton

Class 12 - Lemon Meringue Pie

  • First: Karri Perry, Cincinnati
  • Third: Raeann M Brunner, Hamilton, Wayne Wild Things

Class 13 - Your Favorite Pie

  • First: Karri Perry, Cincinnati
  • Second: Mary Brown, Middletown
  • Third: Joyce Patrick, Trenton
  • Fourth: Carmon Hacker, Trenton

Class 15 - Best of Show Pie

  • First: Karri Perry, Cincinnati

SECTION 5 - YEAST & QUICK BREADS

Class 1 - Raisin Bread- loaf

  • First: Mary Brown, Middletown
  • Second: Art Chatfield, Okeana

Class 2 - White Bread- loaf

  • First: Art Chatfield, Okeana
  • Second: Jane Jewell-Menke, Oxford
  • Third: Suzi Rubin, Middletown

Class 4 - Loaf any other combined grains

  • First: Terri Chatfield, Okeana
  • Second: Vanessa Ryan, Liberty Twp.
  • Third: Mike Jacquemin, Oxford

Class 5 - Dinner Rolls- 6 rolls

  • First: Clifford Poppel, Hamilton
  • Second: Mike Jacquemin, Oxford
  • Third: Art Chatfield, Okeana
  • Fourth: Jane Jewell-Menke, Oxford

Class 6 - Cinnamon Rolls- 6 rolls

  • First: Vanessa Ryan, Liberty Twp.
  • Second: Jane Jewell-Menke, Oxford
  • Third: Mary Brown, Middletown
  • Fourth: Mike Jacquemin, Oxford

Class 7 - Yeast Coffee Cake

  • First: Karri Perry, Cincinnati
  • Second: Jackie Rodefeld, Hamilton

Class 8 - Bread Machine Bread

  • First: Clifford Poppel, Hamilton
  • Second: Lynette Conrad, Hamilton

Class 9 - Favorite Quick Bread

  • First: Susan McCauley, Hamilton
  • Second: Casy Combs, Trenton
  • Third: Mary Brown, Middletown
  • Fourth: Barbara Corbin, Hamilton

Class 10 - Pumpkin Bread- loaf

  • First: Casy Combs, Trenton
  • Second: Susan McCauley, Hamilton
  • Third: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Fourth: Sue Haenning-Bolser, Okeana

Class 12 - Ginger Bread- loaf

  • First: Susan McCauley, Hamilton

Class 13 - Nut Bread- loaf

  • First: Clifford Poppel, Hamilton

Class 14 - Banana Bread- loaf

  • First: Casy Combs, Trenton
  • Second: Susan McCauley, Hamilton
  • Third: Clifford Poppel, Hamilton
  • Fourth: Sue Haenning-Bolser, Okeana

Class 15 - Crumb Top Coffee Cake

  • First: Mary Brown, Middletown
  • Second: Casy Combs, Trenton
  • Third: Jackie Rodefeld, Hamilton

Class 16 - Biscuits

  • First: Karri Perry, Cincinnati
  • Second: Susan McCauley, Hamilton
  • Third: Suzi Rubin, Middletown
  • Fourth: Jane Jewell-Menke, Oxford

Class 17 - Muffins

  • First: Pam Farquis, Hamilton
  • Second: Karri Perry, Cincinnati
  • Third: Rachel Huff, Fairfield

Class 19 - Zucchini Bread- loaf

  • First: Susan McCauley, Hamilton
  • Second: Jane Jewell-Menke, Oxford
  • Third: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Fourth: Diane Morrissey, Hamilton

Class 20 - Cornbread

  • First: Vicki Sherman, Oxford
  • Second: Carol Cain, Hamilton
  • Third: Jackie Rodefeld, Hamilton
  • Fourth: Neil Parsons, Liberty Twp.

Class 22 - Best of Show Yeast Product

  • First: Terri Chatfield, Okeana

Class 23 - Best of Show Quick Bread

  • First: Susan McCauley, Hamilton

SECTION 7 - JUNIOR DIVISION

Class 1 - Chocolate Cake, iced Jr

  • First: Lydia Perry, Cincinnati

Class 3 - Cupcakes Jr.

  • First: Lydia Perry, Cincinnati
  • Second: Colin Achterman, Hamilton, Barnyard Wranglers

Class 5 - Muffins Jr.

  • First: Jude H Kolb, Oxford, 4-H City Slickers
  • Second: Jennah Huff, Fairfield

Class 6 - Chocolate Chip Cookies Jr.

  • First: Lauren Loveless, Middletown
  • Second: Emily Lykins, Okeana, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Third: McKenna C Gillespie, Oxford, Wayne Livestock Unlimited
  • Fourth: Taylor I Gregory, Hamilton, Milford Achievers

Class 7 - Peanut Butter Cookies Jr.

  • Second: Chloey Ruoff, Somerville

Class 8 - Snickerdoodles Jr.

  • First: Taylor I Gregory, Hamilton, Milford Achievers
  • Second: Ella Allen, Trenton, St. Clair Specialties
  • Third: Reagan Ryan, Liberty Twp.

Class 9 - Brownies Jr.

  • First: Grayson Huff, Fairfield
  • Second: Emily Lykins, Okeana, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Third: Charlie P Simpson, Hamilton, Paw Pals

Class 10 - Loaf Yeast Bread/White Jr.

  • First: Jude H Kolb, Oxford, 4-H City Slickers

Class 11 - Favorite Quick Bread Jr.

  • First: Emma Hucke, Hamilton,
  • Second: Reagan Ryan, Liberty Twp.
  • Third: Layne Philpot, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Fourth: Alayna M Meade, Okeana, Marvelous Marmadukes

Class 12 - Two Crust Fruit Pie Jr.

  • First: Will Perry, Cincinnati
  • Second: Kenlee Blankenship, Liberty Twp., Butler County Premier Livestock

Class 13 - Decorated Cookies Jr.

  • First: Rylie Hayes, Trenton
  • Second: Chloey Ruof, Somerville
  • Third: Charleigh M Hudson, Hamilton, Barnyard Wranglers

SECTION 8 - JELLY/PRESERVES/JAM

Class 3 - Crab Apple Jelly

  • Third: Nancy Huerta, Oxford

Class 4 - Grape Jelly

  • Second: Jane Jewell-Menke, Oxford
  • Third: Lorraine Newmister, Hamilton
  • Fourth: Theresa Davis, Oxford, 4-H City Slickers

Class 6 - Raspberry Jelly

  • Second: Mike Jacquemin, Oxford

Class 15 - Applebutter

  • First: Nancy Huerta, Oxford

Class 16 - Any Other Butter (Non Dairy)

  • Fourth: Nancy Huerta, Oxford,

Class 17 - Blackberry Jam

  • Fourth: Scott Miller, Middletown

Class 19 - Strawberry Jam

  • First: Karri Perry, Cincinnati
  • Second: Hans Gallezzo, Hamilton
  • Third: Nancy Huerta, Oxford
  • Fourth: Vicki Sherman, Oxford

Class 24 - Pepper Jelly

  • First: Nancy Huerta, Oxford
  • Second: Dwayne Gross, Middletown

Class 25 - Your Favorite Jam or Jelly

  • First: Karri Perry, Cincinnati
  • Second: Diane Morrissey, Hamilton
  • Third: Vicki Sherman, Oxford
  • Fourth: Will Perry, Cincinnati

Class 26 - Best of Show-Jams/Jellies/Preserves

  • First: Karri Perry, Cincinnati

SECTION 9 - PICKLES/RELISH/SAUCE

Class 1 - Pickled Beets

  • Third: Kent Christian, Hamilton

Class 5 - Bread & Butter Pickles

  • First: Hannah E Herman, Hamilton, 4-H City Slickers
  • Fourth: Zach VanGorden, Oxford

Class 6 - Dill Pickles

  • First: Michael Thom, Hamilton
  • Second: Hannah E Herman, Hamilton, 4-H City Slickers
  • Fourth: Alfredo Huerta, Oxford

Class 7 - Green Tomato Pickles

  • Third: Alfredo Huerta, Oxford

Class 8 - Sweet Pickles

  • Third: Alfredo Huerta, Oxford

Class 12 - Sweet Relish

  • Third: Alfredo Huerta, Oxford

Class 15 - Salsa

  • Third: Hans Gallezzo, Hamilton
  • Fourth: Scott Miller, Middletown

Class 17 - Any other relish or sauce

  • First: Hannah E Herman, Hamilton, 4-H City Slickers
  • Second: Hans Gallezzo, Hamilton
  • Third: Alfredo Huerta, Oxford

Class 18 - Best Of Show

  • First: Michael Thom, Hamilton

SECTION 10 - CANNED FRUITS & VEGETABLES

Class 2 - Apple Sauce

  • Second: Alfredo Huerta, Oxford
  • Third: Diane Morrissey, Hamilton

Class 22 - Canned Sauerkraut

  • Fourth: Isaac Schmit, Okeana, Kickin Country Kids

Class 25 - Dried Vegetables

  • First: Hannah E Herman, Hamilton, 4-H City Slickers

Class 26 - Dried Fruit

  • First: Hannah E Herman, Hamilton, 4-H City Slickers

Class 27 - Best of Show - Fruit/Veg.

  • First: Hannah E Herman, Hamilton, 4-H City Slickers

About the Author