2018 Butler County Fair results: Beef cattle

Peyton Weekley, 17, rinses off his feeder heifer at the Butler County Fair Monday, July 23 in Hamilton.
Caption
Peyton Weekley, 17, rinses off his feeder heifer at the Butler County Fair Monday, July 23 in Hamilton.

Beef results from the Open Class of the 2018 Butler County Fair.

DEPARTMENT 1 — BEEF CATTLE — OPEN

SECTION 1 — MARKET FEEDER CALVES — OPEN CLASS

Class 1 — Dairy Feeder

FIRST

  • Herbie J Summe, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Henry J Summe, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Autumn M Roemer, Hamilton, Ross Ranchers
  • Drew B Vocke, Oxford, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Jarrett S Faris, Trenton, Barnyard Rebels
  • Leah M Moorhead, Okeana, Reily 4-Her's
  • Rylie Abrams, Hamilton, Wayne Livestock Unlimited

SECOND

  • Luke E Summe, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Sadie N VanGorden, Oxford, Oxford Livestock
  • Ali N Parman, Hamilton, Milford Mini Farmers
  • Aubrie R Jordon, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Abbigale G Fall, Middletown, Wayne Livestock Unlimited
  • Matthew Weisbrodt, Hamilton, Ross Ranchers
  • Heidi N Edens, Middletown, Edgewood FFA

THIRD

  • Elizabeth J Summe, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Zoe Smith, Oxford, Reily 4-Her's
  • Aaron C Wyatt, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Matthew Weisbrodt, Hamilton, Ross Ranchers
  • Logan Summe, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Alex Felts, Hamilton, Edgewood FFA
  • Abbigale G Fall, Middletown, Wayne Livestock Unlimited

FOURTH

  • Mary M Summe, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Molly S VanGorden, Oxford, Oxford Livestock
  • Ryan T Vocke, Oxford, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Aubrie R Jordon, Hamilton, Kickin Country Kids

FIFTH

  • Brady C Wyatt, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Rylie Abrams, Hamilton
Caption
Calvin Benge, 11, sits with his heifer, Chocolate Chip, in the cow barn during the Butler County Fair Thursday, July 26 at the Butler County Fairgrounds in Hamilton.

Calvin Benge, 11, sits with his heifer, Chocolate Chip, in the cow barn during the Butler County Fair Thursday, July 26 at the Butler County Fairgrounds in Hamilton.
Caption
Calvin Benge, 11, sits with his heifer, Chocolate Chip, in the cow barn during the Butler County Fair Thursday, July 26 at the Butler County Fairgrounds in Hamilton.

Class 2 — Beef Feeders

FIRST

  • Kailey C Schlichter, Oxford, Milford Mini Farmers
  • Colleen A Minges, Oxford, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Branden G Minges, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Leah E Ross, Hamilton, Casual Kids
  • Jackson E Gifford, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Glenn R Bonham, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Austin Garner, Hamilton
  • Cole Minges, Okeana

SECOND

  • Cole Minges, Okeana
  • Raymond E Beneker, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Dalton S Schlichter, Oxford, Milford Mini Farmers
  • Dalton S Schlichter, Oxford, Milford Mini Farmers
  • Garrett Chestnut
  • Zach Cottingim
  • Austin Garner, Hamilton
  • Reagan Philpot, Hamilton, Kickin Country Kids

THIRD

  • Peyton R Weekley, Somerville, Milford Mini Farmers
  • Wally A Minges, Oxford, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Conner M Brosey, Hamilton, Talawanda Barn Braves
  • Brooklyn Conrad, Oxford, Oxford Livestock
  • Josey Kiefer, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Luke Kiefer, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Zack Miller, Eaton
  • Gabrielle B McDade, Oxford, Blazin Saddles

FOURTH

  • Kailey C Schlichter, Oxford, Milford Mini Farmers
  • Emily J Jones, Hamilton, Talawanda FFA
  • Zoe Smith, Oxford, Reily 4-Her's
  • Elizabeth J Summe, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Luke Kiefer, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Zack Miller, Eaton
  • Evan K Garver, Liberty Twp, Butler County Premier Livestock
  • Halee R McDade, Oxford, Blazin Saddles

FIFTH

  • Quinten R Lake, Hamilton, Talawanda Barn Braves
  • Katie Tilford, Hamilton, Talawanda FFA
  • Macie R Coleman, Hamilton, Talawanda Barn Braves
  • Adam Achterman, Hamilton, 4-H City Slickers
  • Ariam N Sauerland, Okeana, Ross Ranchers
  • Elijah Thacker
  • Delaney R Fackey, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Sydney Schiff, Hamilton, Wayne Livestock Unlimited

SIXTH

  • Peyton R Weekley, Somerville, Milford Mini Farmers
  • Logan R Kremer, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Michael Hileman, Somerville, Talawanda Barn Braves
  • Emma J Schwab, Hamilton, Reily 4-Her's
  • Gunnar S Shepherd, Oxford, Barnyard Wranglers
  • Bryson M Blankenship, Liberty Twp., Butler County Premier Livestoc
  • Branden G Minges, Hamilton, Kickin Country Kids

SEVENTH

  • Samantha Verhof, Hamilton, Wayne Town & Country
  • Elyse G Eversole, Oxford, Morgan Mustangs
  • Emma Lake, Hamilton,Talawanda Barn Braves
  • Katie Tilford, Hamilton, Talawanda FFA
  • Ariam N Sauerland, Okeana, Ross Ranchers
  • Sterling L Shepherd, Oxford, Barnyard Wranglers
  • Johnathan D Shepherd, Oxford, Barnyard Wranglers

EIGHTH

  • Madisyn A Verhoff, Hamilton, Wayne Town & Country
  • Kevin A Curry, Hamilton, Wayne Wild Things
  • Anna S Moeller, Hamilton, Ross Ranchers
  • Elle L Moeller, Hamilton, Ross Ranchers
  • Jodiellen M Richardson, Oxford, Milford Mini Farmers

NINTH

  • Charlie Ratiff, Trenton
  • Robert A Brunner, Hamilton, Wayne Wild Things

TENTH

  • Victoria R Lake, Hamilton, Talawanda Barn Braves
Caption
Ali Parman, 14, washes her cow Chuck before competing in showmanship Wednesday, July 25 at the Butler County Fair in Hamilton.

Ali Parman, 14, washes her cow Chuck before competing in showmanship Wednesday, July 25 at the Butler County Fair in Hamilton.
Caption
Ali Parman, 14, washes her cow Chuck before competing in showmanship Wednesday, July 25 at the Butler County Fair in Hamilton.

Class 3 — Champ/Res Dairy Feeder

FIRST

  • Autumn M Roemer, Hamilton, Ross Ranchers

SECOND

  • Herbie J Summe, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids

Class 4 — Champ/Res Beef Feeder

FIRST

  • Austin Garner, Hamilton

SECOND

  • Cole Minges, Okeana
Caption
Andrew Sauerland, 8, washes his sister’s cow Wednesday, July 25 at the Butler County Fair in Hamilton.

Andrew Sauerland, 8, washes his sister’s cow Wednesday, July 25 at the Butler County Fair in Hamilton.
Caption
Andrew Sauerland, 8, washes his sister’s cow Wednesday, July 25 at the Butler County Fair in Hamilton.

SECTION 2 — MARKET BEEF — OPEN CLASS

Class 1 — Market Heifers

FIRST

  • Raymond E Beneker, Hamilton, Kickin Country Kids

SECOND

  • Jodiellen M Richardson, Oxford, Milford Mini Farmers

THIRD

  • Luke E Summe, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids

FOURTH

  • Reagan J Shepherd, Oxford, Barnyard Wranglers

FIFTH

  • Raegan M Beneker, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids

SIXTH

  • Emma Lake, Hamilton, Talawanda Barn Braves

Class 2 — Market Steers

FIRST

  • Wyatt Conrad, Oxford, Oxford Livestock
  • Trent Broermann
  • Parker Chestnut
  • Colleen A Minges, Oxford, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Branden G Minges, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Lauren P Schlichter, Oxford, Wayne Livestock Unlimited

SECOND

  • Johnathan D Shepherd, Oxford, Barnyard Wranglers
  • Branden G Minges, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Gavin B Schlichter, Oxford, Wayne Livestock Unlimited
  • Lauren P Schlichter, Oxford, Wayne Livestock Unlimited
  • Nate L Broermann, Camden, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Gavin B Schlichter, Oxford, Wayne Livestock Unlimited

THIRD

  • Raymond E Beneker, Hamilton, Kickin Country Kids
  • Colby D Idle, Somerville, Wayne Livestock Unlimited
  • Quinten R Lake, Hamilton, Talawanda Barn Braves
  • Elizabeth J Summe, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids
  • Ariam N Sauerland, Okeana,Ross Ranchers
  • Raegan M Beneker, Hamilton, Butler County Blue Ribbon Kids

FOURTH

  • Klayton J Smith, Oxford, Oxford Livestock
  • Peyton R Weekley, Somerville, Milford Mini Farmers
  • Clayton A Gerber, Middletown, Wayne Livestock Unlimited
  • Jessica Dingledine, Somerville, Talawanda FFA
  • Morgan B Gillespie, Hamilton, Talawanda Barn Braves

FIFTH

  • Victoria R Lake, Hamilton, Talawanda Barn Braves
  • Morgan F Sloan, Middletown, Wayne Town & Country
  • Clayton A Gerber, Middletown, Wayne Livestock Unlimited

SIXTH

  • Ariam N Sauerland, Okeana, Ross Ranchers
  • Kylie A Brosey, Hamilton, Talawanda Barn Braves

Class 3 — Champion/Res Market Beef

FIRST

  • Colleen A Minges, Oxford, Butler County Blue Ribbon Kids

SECOND

  • Parker Chestnut

About the Author