Nicklaus Lyons of Bellefontaine earned medalist honors with a 75 while William McDavid of Urbana was the runner-up at 78. Other notables included Grant Engle of Spg. Shawnee (79), Hayden Mitchell (80) and Joey Petrella (82) of Jonathan Alder, Evan Crew (83) of Northwestern and Will Kenoyer (86) of Ben Logan.
Boys Golf
Preble County Tournament: Eaton topped Twin Valley South by 11 shots to take the county meet title. Tri-County North finished third, Preble Shawnee fourth and National Trail fifth. Nathan Osborn led the field with a 68.
Girls Golf
North Union Invitational: Audrey Brackenridge notched medalist honors with an 81 in leading Fairbanks to a first-place finish at the invite.
Lebanon 178, Clinton Massie 206: Gabby Woods of Massie earned medalist honors with a 39. Lebanon was led by Maddie Owens with a 41 and Grace Swartz and Kaylyn Brown with 45 apiece.
Tecumseh 235, Indian Lake 248: Julia Randenburg shot a 51 for the low score and Lyndsey Back added a 53.
Spg. Shawnee 211, Northwestern 216, Southeastern 254: Reagan Speas of Shawnee shot a 45 to lead the field. Sophia Kibler had a 48 for Northwestern and Rylee Harrington a 59 for Southeastern.
SCORES LIST
Boys Golf
Tuesday’s Results
Waynesville 183, Milton Union 185
Twin Valley South 177, Miami East 182
National Trail 241, Dixie 242
Russ Hogue Invitational
Team Scores: Spg. Shawnee 336, Cedarville 349, Ben Logan 352, Lima Catholic Central 353, Northwestern 366, Riverside 376, Indian Lake 421.
Mercer County Boys Golf Tournament
Team Scores: St. Henry 339, Coldwater 385, Parkway 404, Fort Recovery 449, Marion Local 467, Celina N/A.
2017 Cardinal Invitational
Team Scores: Wapakoneta 329, Fort Loramie 343, Minster 344, Anna 355, Lehman Catholic 364, St. Marys 378, Versailles 384, Jackon Center 387, Houston 396, Russia 405, New Bremen 407, New Knoxville 434, Botkins 435.
Viking Invitational
Team Results: Troy 318, Fairmont (Navy) 321, Lebanon 332, Clinton-Massie 333, Miamisburg (Blue) 340, Brookville 341, Northmont 342, Valley View 344, Eaton 353, Tippecanoe 355, Carroll 364, Emmanuel Christian 386, Franklin 389, Carlisle 393, Greenville 396, Troy Christian 402, Bellbrook 415, Miamisburg (White) 507.
Wednesday’s Results
Preble County Tournament
Team Results: Eaton 349; Twin Valley South 360; Tri County North 387; Preble Shawnee 454; National Trail 520.
Central Buckeye Conference Pre-Season Tournament
Kenton Trail Team Results: Jonathan Alder 330; Bellefontaine 354; Spg. Shawnee 362; Kenton Ridge 369; Tecumseh 409.
Mad River Team Results: Graham 352; Urbana 352; Ben Logan 363; Northwestern 372; Indian Lake 451.
Girls Golf
Tuesday’s Results
Madison Plains 247, Triad 259
Spg. Shawnee 219, Northeastern 223
GLC Tournament
Team Scores: Chaminade Julienne 180, Alter 214, Carroll 219.
Wednesday’s Results
Lebanon 178, Clinton Massie 206
Spg. Shawnee 211, Northwestern 216, Southeastern 254
Tecumseh 235, Indian Lake 248
Valley View 121, Waynesville 131
North Union Invitational
Team Results: Fairbanks 371; Col. School for Girls A 413; Col. School for Girls B 334; Buckeye Valley 456; Jonathan Alder 460; Centerburg 466; North Union 593.
About the Author