Fairfield's JuTahn McClain carries the ball during a Division I, Region 4 playoff game at Milford on Nov. 2. Milford rallied for a 39-35 victory to advance. NICK GRAHAM/STAFF

Prep football: McClain, Evans, Hubbard head Journal-News All-Area team

COACH OF THE YEAR

Jessie Hubbard, New Miami: The first-time head coach led the Vikings to a 6-5 record, their first Miami Valley Conference championship since 1988 and the second playoff berth in school history (the other came in 2008). The season included the forfeit of a 32-0 victory over Gamble Montessori in Week 1. The 1989 Edgewood graduate was named MVC Gray Division Coach of the Year.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

JuTahn McClain, Fairfield: The 5-foot-10, 185-pound junior running back totaled 2,330 all-purpose yards and 31 touchdowns in 11 games this year. He ran 219 times for 1,754 yards and 25 TDS, caught 24 passes for 416 yards and five scores, and returned six kickoffs for 160 yards and a TD. McClain was named to the Division I All-Ohio first team by the Ohio Prep Sportswriters Association, which also selected him as All-Southwest District Offensive Player of the Year. He was picked for the Southwest Ohio Football Coaches Association Division I All-City first team and was the Greater Miami Conference Offensive Player of the Year.

» 2018 Journal-News All-Area statistical leaders

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

Max Evans, Madison: The 6-foot-2, 260-pound senior defensive tackle was a force on the dominant Mohawk defense this season, earning a spot on the Ohio Prep Sportswriters Association Division V All-Ohio first team. Evans was also selected as Defensive Player of the Year on the OPSWA All-Southwest District squad and on the Southwestern Buckeye League Buckeye Division unit. Signed with East Tennessee State University on Friday.

FIRST TEAM

OFFENSE

Quarterback: Sully Janeck, Fenwick, 5-11, 175, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division III All-Southwest District honorable mention; Greater Catholic League Coed North Division first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division III-IV All-City second team

Running Back: Jack Fessler, Fenwick, 5-10, 180, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division III All-Ohio first team, All-Southwest District Offensive Player of the Year; Greater Catholic League Coed North Division Co-Offensive Player of the Year; Southwest Ohio Football Coaches Association Division III-IV All-City first team

Running Back: Wade Phillips, Edgewood, 5-11, 175, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division II All-Ohio special mention, All-Southwest District first team; Southwest Ohio Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division II All-City second team

Running Back: Keyshawn Stephens, Hamilton, 6-0, 190, sophomore – Ohio Prep Sportswriters Association Division I All-Southwest District second team; Greater Miami Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division I All-City second team

Madison’s Max Evans wraps up Cincinnati Hills Christian Academy’s D.J. Ames for a tackle during their 50-6 win over CHCA in a Division V, Region 20 semifinal Nov. 10 at Lakota East. NICK GRAHAM/STAFF

Receiver: Shandon Morris, Middletown, 5-11, 160, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division I All-Southwest District second team; Greater Miami Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division I All-City first team

Receiver: Thomas Vogelsang, Fenwick, 6-2, 180, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division III All-Southwest District second team; Greater Catholic League Coed North Division first team

Lineman: Erick All, Fairfield, 6-4, 225, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division I All-Ohio third team, All-Southwest District first team; Greater Miami Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division I All-City first team

Lineman: Caleb Bolen, Madison, 6-3, 285, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division V All-Ohio special mention, All-Southwest District first team; Southwestern Buckeye League Buckeye Division first team

Lineman: Jacob Hensley, Fairfield, 6-3, 305, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division I All-Southwest District second team; Greater Miami Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division I All-City first team

Lineman: Bruce Montgomery, New Miami, 6-2, 295, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division VII All-Ohio first team, All-Southwest District first team; Miami Valley Conference Gray Division first team

Lineman: Trevor VanVliet, Ross, 6-3, 240, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division III All-Ohio special mention, All-Southwest District first team; Southwest Ohio Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division III-IV All-City second team

Place-kicker: Luke VanSteenkiste, Badin, 5-10, 166, senior – Greater Catholic League Coed Central Division first team

DEFENSE

Lineman: Greg Fitzpatrick, Fairfield, 5-10, 265, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division I All-Southwest District second team; Greater Miami Conference first team

Lineman: Caden Nance, Edgewood, 6-0, 215, senior – Southwest Ohio Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division II All-City first team

New Miami coach Jessie Hubbard heads back to the sideline after a timeout Oct. 13 during a 36-8 victory over Cincinnati College Prep Academy at Western Hills. RICK CASSANO/STAFF

Lineman: Cole Pelgen, Madison, 6-2, 255, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division V All-Ohio special mention, All-Southwest District first team; Southwestern Buckeye League Buckeye Division first team

Lineman: Grayson Taylor, Badin, 6-1, 235, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division III All-Southwest District honorable mention; Greater Catholic League Coed Central Division first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division III-IV All-City second team

Linebacker: Evan Brown, Edgewood, 6-3, 220, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division II All-Ohio third team, All-Southwest District first team; Southwest Ohio Conference Co-Athlete of the Year; Southwest Ohio Football Coaches Association Division II All-City first team

Linebacker: Matt Centers, Franklin, 6-1, 205, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division III All-Ohio first team, All-Southwest District first team; Southwestern Buckeye League Southwestern Division Defensive Player of the Year

Linebacker: Evan Schlensker, Badin, 6-0, 175, junior – Ohio Prep Sportswriters Association Division III All-Ohio special mention, All-Southwest District first team; Greater Catholic League Coed Central Division Co-Defensive Player of the Year

Linebacker: Nick Straw, Lebanon, 6-3, 235, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division I All-Ohio special mention, All-Southwest District first team; Greater Western Ohio Conference West Division Co-Athlete Player of the Year

Back: Henry Nenni, Fenwick, 5-9, 175, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division III All-Ohio special mention, All-Southwest District first team; Greater Catholic League Coed North Division first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division III-IV All-City second team

Back: Jeremiah Ross, Lakota West, 6-2, 185, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division I All-Ohio first team, All-Southwest District first team; Greater Miami Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division I All-City first team

Fenwick quarterback Sully Janeck (10) is under pressure from the Alter defense Sept. 21 at Centerville Stadium. Janeck threw two touchdown passes, but the Falcons lost 45-20. CONTRIBUTED PHOTO BY ANGIE MOHRHAUS

Back: Troy Vinson, Middletown, 6-0, 180, senior – Ohio Prep Sportswriters Association Division I All-Southwest District second team; Greater Miami Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division I All-City first team

Punter: Nicklas Hjort, Lakota West, 5-10, 155, senior – Greater Miami Conference first team; Southwest Ohio Football Coaches Association Division I All-City first team

SECOND TEAM

OFFENSE

Quarterback: Mason Whiteman, Madison, 5-10, 195, senior

Running Backs: Dylan Caldwell, Ross, 5-10, 190, senior; Jack Dobrozsi, Lakota East, 5-10, 215, senior; Davon Starks, Badin, 5-11, 170, senior

Receivers: Derrick Allen, Lebanon, 6-1, 185, senior; R.J. Clesceri, Fenwick, 5-10, 175, senior

Linemen: Ryan Francisco, Lakota West, 6-3, 275, senior; Andrew Jones, Badin, 6-0, 235, senior; Kyle Russell, Franklin, 5-7, 255, senior; Sam Secrest, Fenwick, 6-2, 235, senior; Andy Weaver, Edgewood, 6-2, 230, senior

Place-kicker: Billy Crago, Lebanon, 5-10, 160, senior

DEFENSE

Linemen: David Figliola, Franklin, 5-11, 305, senior; Ladonnis Griffin, Lakota West, 6-1, 260, senior; Levi McMonigle, Madison, 6-6, 205, senior; Mekiyell Muhammad, Fairfield, 6-2, 230, senior

Linebackers: Leo Bell, Fenwick, 5-8, 230, senior; Justin Hiltbrand, Edgewood, 6-4, 215, senior; Luke Mattia, Hamilton, 6-3, 220, junior; Del Thomas, Fairfield, 6-0, 230, senior

Backs: Zach Johnson, Franklin, 5-10, 175, junior; Logan Miller, Fenwick, 5-9, 160, sophomore; Cameron Svarda, Madison, 5-8, 180, senior

Punter: Rocky Anzalone, Badin, 5-10, 205, junior

THIRD TEAM

OFFENSE

Quarterback: Jeff Tyus, Fairfield, 6-5, 230, senior

Running Backs: Josh Bryant, Middletown, 5-9, 170, sophomore; Evan Crim, Madison, 6-0, 200, senior; Elijah Williams, Edgewood, 5-11, 215, senior

Receivers: TeJean Rice, Monroe, 6-0, 155, junior; Evan Yablonsky, Lakota East, 5-11, 165, senior

Linemen: Austin Hart, New Miami, 5-11, 310, junior; Kody Hawkins, Fairfield, 5-11, 245, junior; Kaden Rogers, Ross, 6-3, 245, sophomore; Dylan Schmitt, Badin, 6-0, 260, senior; Craig Schuermann, Fenwick, 6-2, 230, senior

Place-kicker: Cooper Daniels, Franklin, 5-8, 150, senior

DEFENSE

Linemen: Quienten Brown, Monroe, 6-2, 280, senior; Dalton Garrett, New Miami, 5-9, 225, senior; Adam Hundemer, Lakota East, 6-3, 210, junior; Tanner Limon, Madison, 6-0, 215, senior

Linebackers: Daved Jones Jr., Lakota West, 6-2, 210, junior; Isaac Kolosik, Lakota West, 6-1, 250, junior; Jake Phelps, Madison, 5-8, 165, junior; Dylan Spivey, New Miami, 5-9, 195, sophomore

Hamilton quarterback Elijah Spradling hands the ball off to Keyshawn Stephens during their game against Middletown on Oct. 5 at Virgil Schwarm Stadium in Hamilton. HHS won 15-14. NICK GRAHAM/STAFF

Backs: Marshall Flaig, Badin, 6-1, 165, junior; Jordan Hodge, Ross, 5-11, 165, senior; Avi McGary, Lakota East, 6-0, 155, senior

Punter: Darian Hughes, Lebanon, 6-2, 235, junior

HONORABLE MENTION

Badin: John Berg, Jayden Carter, Alex DeLong, Keegan Gormley, Josh Hegemann, Jackson Mills, Luke Tabler

Carlisle: Dane Flatter

Edgewood: Gavin Childers, Isaac Hamilton, Lincoln Howell, Logan Loftus, Tanner Polisini

Fairfield: Derrick Benford, Peyton Brown, Sawiaha Ellis, L.J. France, Dealo McIntosh, Phoenix Porter, Malachi Sanders, Brandon Smith

Fenwick: Gio DiGirolamo, Justin Duckwall, Jacob Ford, Tyler Houck, Jordan Rucker

Franklin: Cameron Craft, Gage Johnson, Aiden Kinser, Ryan Russell

Hamilton: Jacob Abney, Kaleb Johnson, Jordan Jones, Leondre Pope, Nathan Pratt, Ryan Rumpke, Zach Scrimizzi, Elijah Spradling

Lakota East: Sean Church, Michael Howard, Jackson Leahy, Tyler Wilkerson

Lakota West: David Afari, Hunter Anderson

Lebanon: Adam Creech, Mason DeGennaro, Keith Farr, Luke Lane, Caleb Newman, Kyle Short, Eric West

Madison: Cameron Baker, Connor Blaylock, Cameron Cooke, Noah Lehman, Kyle Melton, Devin Oligee

Middletown: Au’Braylen Million, Jarrenn Thomas, Gene Underhill

Monroe: Tanner Allford, Tyler Hendricks, Alex Zimmerman

New Miami: Ronnie Bowman, David Cunningham, Nate Hobbs, Jordan Robinette, Trey Robinette

Ross: Garrett Boyle, Sean Lange, Ethan Mills, Andrew Redemeier

Talawanda: Kyle Campbell, Dalton Norris, Tyler Teeters, Terell Wills

Fenwick’s Jack Fessler (3) finds his way down the field during a 28-7 triumph over Chaminade Julienne in a Division III, Region 12 playoff game Nov. 2 at Krusling Field in Middletown. CONTRIBUTED PHOTO BY ANGIE MOHRHAUS
X