Today’s high school ruling: Is your football team in a different division?

GCL Co-Ed North rivals Alter and Chaminade Juliennne both bump up from Division IV to III. MARC PENDLETON / STAFF
Caption
GCL Co-Ed North rivals Alter and Chaminade Juliennne both bump up from Division IV to III. MARC PENDLETON / STAFF

The following are the assigned divisions for high school football teams for the 2017-18 seasons. Regions will be announced June 6. Notable:

• 22 teams bumped up one division due to the new Competitive Balance factor.

• 53 teams bumped up one division due to enrollment numbers (EMIS) or a combination of Competitive Balance.

Credit: DaytonDailyNews

Caption
The OHSAA released the long-awaited new divisions for high school football teams Thursday.

Credit: DaytonDailyNews

• 17 teams bumped up one division because of EMIS, but moved down because of Competitive Balance and remained the same.

• 16 teams moved down one division because of Competitive Balance.

• 57 teams moved down one division due to enrollment numbers.

• 11 teams moved down because of enrollment, but moved up because of Competitive Balance and remained the same.

MAC MADNESS: Coldwater, Marion Local in D-VI

DIVISION I

Area teams moving up from D-II: Miamisburg. Others: Cin. Walnut Hills, Cin. Princeton, Groveport-Madison, Delaware Hayes, Massillon Perry.

Moving down to D-II: Westerville South, North Canton Hoover, North Royalton, Cuyahoga Falls, Lakewood, Parma.

Note: All other teams that were D-I the last two seasons also will be D-I for 2017-18.

DIVISION II

Moving down from D-I: Westerville South, North Canton Hoover, North Royalton, Cuyahoga Falls, Lakewood, Parma.

Area teams moving up from D-III: Belmont, Carroll, Talawanda. Others: Col. Whetstone, Akron Hoban, Columbian Tiffin, Ashland, Mount Orab Western Brown, Mentor Lake Catholic, Cle. Benedictine, Chillicothe, Cle. John Hay, Whitehall-Yearling.

Note: All other teams that were D-II the last two seasons also will be D-II for 2017-18.

DIVISION III

Area teams moving down from D-II: Vandalia-Butler, West Carrollton. Others: Dresden Tri-Valley, Maple Heights, Akron North, Chagrin Falls Kenston, Cle. Glenville, Aurora, Chardon, Cle. Lincoln West, Akron Garfield, Mansfield Senior, Cle. John F. Kennedy.

Area teams moving up from D-IV: Alter, Badin, Chaminde Julienne, Dunbar, Monroe. Others: Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, Parma Heights Holy Name, Cle. Central Catholic, Col. Hartley, Zanesville Maysville, Beloit West Branch, Wintersville Indian Creek, Peninsula Woodridge.

Note: All other teams that were D-III the last two seasons also will be D-III for 2017-18.

DIVISION IV

Area teams moving down from D-III: Eaton. Others: Chagrin Falls, Cin. Hughes, Carrollton, Chesterland West Geauga, Polan Seminary, Col. Linden McKinley, Col. Bexley, St. Marys Memorial, McArthur Vinton County, Eaton, Norwood, Akron Kenmore, McConnelsville Morgan,

Area teams moving up from D-V: Northwestern. Others: Cin. Chroder, Cadiz Harrison Central, Chillicothe Zane Trace, St. Bernard Roger Bacon, Bellville Clear Fork, Galion, Cin. Aiken, Williamsport Westfall, Warrensville Heights, Utica, Northridge, Gates Mills Hawken, Rocky River Lutheran West.

Note: All other teams that were D-IV the last two seasons also will be D-IV for 2017-18.

DIVISION V

Area teams moving down from D-IV: Indian Lake, Madison. Others: Huron, Heath, Fostoria, Waynesville, Mantua Crestwood, Johnstown-Monroe, Cin. Mariemont, Oak Harbor, Ottawa-Glandorf, Rayland Buckeye Local, Reading,

Area teams moving up from D-VI: Miami East. Others: Chesapeake, Col. Ready, Newton Falls, Cin. Purcell Marian, Bucyrus, Cin. Summit Country Day, Willard, Bellaire, Liberty Center, West Jefferson, Van Buren, Fredericktown, Northwood.

Note: All other teams that were D-V the last two seasons also will be D-V for 2017-18.

DIVISION VI

Area teams moving down from D-V: Coldwater, Northeastern. Others: East Palestine, Creston Norwayne, Sugarcreek Garaway, Findlay Liberty-Benton, Youngstown Liberty, Apple Creek Waynedale, Frankfort Adena, Brooklyn, Rootstown, Nelsonville-York, Wellington, Andover Pymatuning Valley, Cin. Deer Park,

Area teams moving up from D-VII: Covington, Fort Recovery, Troy Christian. Others: Cle. Lutheran East, Kansas Lakota, Col. Africentric Early College, Mogadore, Lore City Buckeye Trail, Beaver Eastern, Ada, Brideport, Belpre, Hicksville, Shadyside, Ashland Mapleton, Stewart Federal Hocking, Sarahsville Shenandoah.

Note: All other teams that were D-VI the last two seasons also will be D-VI for 2017-18.

DIVISION VII

Area teams moving down from D-VI: Triad. Others: Sugar Grove Berne Union, Haviland Wayne Trace, Sycamore Mohawk, Rittman, Cardington-Lincoln, Dalton, Bascom Hopewell-Loundon, Lisbon David Anderson, Cuyahoga Heights, Defiance Ayersville, Richmond Heights, Woodsfield Monroe Central, Louisville St. Thomas Aquinas, Hanniball River.

Note: All other teams that were D-VII the last two seasons also will be D-VII for 2017-18.

FACEBOOK: For more high school sports you should like Marc Pendleton