Girls Soccer
Lebanon 1, Centerville 1: Julie Trouten put Centerville on the board but Maeve Maloney netted the equalizer for Lebanon with 2:33 to play.
Boys Golf
Springfield Invitational: Lebanon edged St. Xavier by two strokes to earn the win. Lebanon finished with a 323. Vandalia was third at 326, Beavercreek fourth at 335 and Fairmont fifth with 342.
Milton Union 188, Bellbrook 199: Justin Brown led the field with a 41 and Hayden Davidson added a 43 for MU. Hunter Turner paced Bellbrook with a 46.
Cedarville 163, Southeastern 163, Greenon 175: Avery Green of Southeastern led the field with a 33. Noah Myers and Adam Wood each had a 38 for Cedarville, which won on a 5th man tiebreaker.
Greeneview 193, Triad 195, Catholic Central 205: Mason Witt led Greeneview with a 36 and Creighton Bradley and Cole Pond each had a 47 for Triad.
Miami East 176, Covington 177: Zac Johnson and Sam Zabadka each shot a 43 for ‘East. Andrew Slusher was the medalist for Covington with a 34.
Girls Golf
Northmont 202, Greenville 221: Amara Tipple paced Northmont with a 46 and Hannah Toth added a 52. Jada Garland shot a 50 for Greenville.
Miamisburg 195, Vandalia 226: Sarah Schultz of Miamisburg shot a 43 for medalist honors.
Tippecanoe 187, Miami East 210: Emily Rowley recorded a 49 in a losing effort for ‘East.
Spg. Shawnee 203, Tecumseh 232: Elly Deerwester and Reagan Speas each had a 46 for Shawnee. Julia Radenburg led Tecumseh with a 55.
Triad 203, Greenon 211, Madison Plains 221, Southeastern 224: Kayleigh Boldman tallied a 45 to lead Triad. Sydney Wells shot a 50 for Greenon and Rylee Harrington had a 47 for Southeastern.
Girls Tennis
Preble Shawnee 3, Franklin 0: Ashlyn Hubbard and Audri Lawson recorded singles wins for Preble in a rain-shortened match.
Girls Volleyball
Greeneview 3, Xenia 0: Amanda Mickle tallied 4 aces with 4 digs and Maddie Hines tacked on 10 kills to lead Greeeneview.
SCORES LIST
Boys Soccer
Tuesday’s Results
Alter 4, Badin 1
Beavercreek 4, Bellbrook 1
Ben Logan 3, Jackson Center 1
Carroll 6, McNicholas 0
Centerville 2, Lebanon 0
Eaton 5, Brookville 1
Fairborn 10, Greenville 3
Fairfield 3, Colerain 0
Fairmont 1, Miamisburg 0
Lakota East 2, Hamilton 0
Madison 1, Dixie 1
Mason 3, Lakota West 2
Milton Union 5, Carlisle 0
Monroe 4, Franklin 0
Northmont 7, Springfield 0
Oakwood 4, Valley View 0
Piqua 3, Stebbins 1
Sidney 6, Trotwood 1
Springboro 3, Wayne 1
Sycamore 3, Middletown 2
Tippecanoe 8, West Carrollton 1
Troy 6, Xenia 0
Twin Valley South 3, Stivers 0
Waynesville 10, Preble Shawnee 0
West Liberty-Salem 7, Miami East 3
Wednesday’s Results
Bellefontaine 2, Benjamin Logan 1
Jonathan Alder 5, Northwestern 2
Kenton Ridge 3, Graham 1
Spg. Shawnee 1, Urbana 0
Tecumseh 9, Indian Lake 1
OSSCA State Poll
Division I
1. Olentangy Liberty (Powell), 5-0-0, 94; 2. St. Ignatius (Cleveland), 5-1-0, 78; 3. Anderson , 5-1-0, 70; 4. Beavercreek, 4-0-1, 62; 5. Coffman (Dublin), 5-0-0, 58; 6. Moeller , 5-0-1, 52; 7. Wadsworth, 6-0-0, 43; 8. Westlake, 4-0-1, 32; 9. Medina, 4-1-0, 23; 10. Centerville, 5-1-1, 16.
Receiving votes: Carroll , St. Xavier , St. Charles Prep School (Columbus), Tri-Valley (Dresden), Brunswick, Olmsted Falls.
Division II
1. Revere (Richfield), 6-0-0, 96; 2. St. Francis DeSales (Columbus), 4-0-1, 81; 3. Alter, 4-0-2, 72; , Rocky River, 5-0-0, 72; 5. Lakeview (Cortland), 4-0-0, 46; 6. Cuyahoga Valley Christian Academy (Cuyahoga Falls), 5-0-1, 36; 7. McNicholas , 4-1-1, 32; 8. Kenton, 7-0-0, 26; 9. Vermilion, 5-0-0, 20; 10. Granville, 4-0-0, 15.
Receiving votes: Steubenville, Bishop Watterson (Columbus), Alexander (Albany), Wyoming , Roger Bacon , Tippecanoe, West Geauga (Chesterland), Lexington, South Range (Canfield), Bellbrook, Warren (Vincent).
Division III
1. Summit Country Day School , 3-2-0, 99; 2. Grandview Heights (Columbus), 4-0-2, 83; 3. Ottawa Hills, 7-0-1, 79; 4. Dayton Christian School, 3-1-0, 63; 5. Independence, 6-0-0, 54; 6. Kirtland, 3-0-1, 42; 7. Archbold, 4-1-1, 27; 8. The Wellington School (Columbus), 3-1-1, 25; 9. Western Reserve Academy (Hudson), 3-2-0, 22; 10. Seven Hills , 3-1-1, 19.
Receiving votes: Worthington Christian School, Bethel, Bishop Rosecrans (Zanesville), Crestview (Columbiana), Lynchburg-Clay, Steubenville Catholic Central.
Girls Soccer
Tuesday’s Results
Coldwater 4, Botkins1
Dayton Christian 10, Emmanuel Christian 0
Eaton 2, Brookville 2
Fairfield 3, Colerain 0
Greenon 4, Mechanicsburg 2
Harrison 5, Talawanda 1
Lakota East 2, Hamilton 1
Lakota West 1, Mason 1
Lehman Catholic 7, Spencerville 1
Madison 5, Dixie 0
Milton Union 4, Carlisle 0
Monroe 7, Franklin 0
Newton 0, Franklin Monroe 0
Ross 3, Edgewood 0
Sycamore 9, Middletown 1
Twin Valley South 4, Stivers 12
Valley View 1, Oakwood 0
Waynesville 3, Preble Shawnee 1
West Liberty Salem 5, Miami East 0
Wednesday’s Results
Fairborn 8, Greenville 0
Lebanon 1, Centerville 1
McNicholas 5, Chaminade Julienne 2
Northmont 11, Springfield 0
Piqua 8, Stebbins 1
Springboro 8, Wayne 0
Tecumseh 5, Vandalia 2
Tippecanoe 7, West Carrollton 0
OSSCA State Poll
Division I
1. Medina, 6-0-1, 97; 2. Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls), 5-0-0, 82; 3. Strongsville, 4-0-1, 75; 4. Loveland, 6-0-0, 68; 5. Springboro, 5-0-1, 63; 6. North (Pickerington), 4-0-0, 56; 7. Perrysburg, 4-0-1, 41; 8. Hoover (North Canton), 5-0-0, 16; 9. Westlake, 6-1-0, 10; 10. Beavercreek, 4-0-1, 8; Lincoln (Gahanna), 4-0-1, 8.
Receiving votes: Fairfield Union (Lancaster), Notre Dame Academy (Toledo), Mason, Anthony Wayne (Whitehouse), Ashland, Copley, Jerome (Dublin).
Division II
1. Alter, 5-0-0, 100; 2. Indian Hill , 5-0-0, 89; 3. Big Walnut (Sunbury), 3-1-1, 62; 4. Bay (Bay Village), 2-0-2, 57; 5. Madison (Mansfield), 5-1-0, 52; 6. Canfield, 3-0-1, 38; 7. McNicholas , 3-1-1, 37; 8. Wapakoneta, 7-0-0, 35; 9. Granville, 2-2-1, 19; 10. Cuyahoga Valley Christian Academy (Cuyahoga Falls), 4-1-0, 15; Gilmour Academy (Gates Mills), 3-1-0, 15.
Receiving votes: Ontario, Jonathan Alder (Plain City), Lake (Millbury), Tippecanoe, Badin (Hamilton), Howland (Warren).
Division III
1. Summit Country Day School , 5-0-0, 100; 2. Grandview Heights, 6-0-0, 86; 3. Lehman Catholic, 5-1-0, 72; 4. Madeira , 4-2-0, 65; 5. Archbold, 4-0-0, 55; 6. Chippewa (Doylestown), 3-0-1, 49; 7. Wheelersburg, 5-0-0, 38; 8. Kirtland, 2-3-1, 24; 9. West Liberty-Salem, 4-0-0, 22; 10. Loudonville, 5-0-1, 14.
Receiving votes: Columbus Academy (Gahanna), Worthington Christian School, Lynchburg-Clay, Smithville.
Girls Volleyball
Tuesday’s Results
Alter 3, Fenwick 2
Ansonia 3, Tri-Village 0
Arcanum 3, Tri County North 0
Bethel 3, Newton 1
Bradford 3, National Trail 2
Catholic Central 3, West Liberty-Salem 0
Cedarville 3, Mechanicsburg 0
Centerville 3, Miamisburg 0
Covington 3, Mississinawa Valley 1
Dixie 3, Madison 2
Eaton 3, Brookville 1
Fairbanks 3, Greeneview 0
Jackson Center 3, Fort Loramie 1
Milton Union 3, Carlisle 0
Northmont 3, Fairmont 1
Oakwood 3, Valley View 1
Piqua 3, West Carrollton 0
Ponitz 3, Meadowdale 0
Roger Bacon 3, Badin 0
Sidney 3, Xenia 0
Springboro 3, Springfield 0
St. Marys 3, Minster 2
Tecumseh 3, Urbana 2
Troy 3, Fairborn 0
Troy Christian 3, Dayton Christian 0
Vandalia 3, Stebbins 0
Wednesday’s Results
Greeneview 3, Xenia 0
Northridge 3, Meadowdale 1
Tippecanoe 3, Vandalia 2
Area Coaches’ Poll
Divisions I-II
1) Centerville (10-0); 2) Springboro (7-3); 3) Alter (8-3); 4) Troy (5-2); 5) Beavercreek (9-1) ; 6) Fenwick (4-5); 7) Tipp City (8-1); 8) Bellbrook (7-2); 9) Kenton Ridge (8-1); 10) Tecumseh (6-2).
Divisions III-IV
1) Miami East (6-1); 2) Versailles (5-3); 3) Russia (6-2); 4) Ft. Loramie (6-5); 5) Anna (5-4); 6) Lehman Catholic (5-5); 7) Ben Logan (6-2); 8) Jackson Center (4-4); 9) West Liberty Salem (5-2); 10) Waynesville (7-1).
Boys Golf
Tuesday’s Results
Cedarville 184, Greenon 186
Covington 189, Ansonia 237
Dixie 211, West Carrollton 226
Fort Loramie 170, Ben Logan 176, Kenton 180 low score of 40.
Indian Lake 208, Botkins 214
Mechanicsburg 197, Triad 204
Milton Union 228, Bellbrook 236
Newton 164, National Trail 217
Northeastern 186, West Liberty-Salem 194, Greeneview 200
Oakwood 169, Franklin 210
Preble Shawnee 199, Northridge 259
Southeastern 174, Catholic Central 188
St. Henry 161, Houston 198
Talawanda 163, Little Miami 178
Tri-Village 201, Mississinawa Valley 215
Troy 155, Piqua 198
Twin Valley South 177, Tri County North 195
Wednesday’s Results
Cedarville 163, Southeastern 163, Greenon 175
Greeneview 193, Triad 195, Catholic Central 205
Miami East 176, Covington 177
Milton Union 188, Bellbrook 199
Springfield Invitational
Team Results: Lebanon 323, St. Xavier 325, Butler 326, Beavercreek 335, Fairmont 338, Northmont 342, Bellefontaine 352, Springfield 360, Ben Logan 364, Shawnee 366, Tipp City 369, Northwestern 370, Middle Christian 385.
Girls Golf
Tuesday’s Results
Greenon 229, Mechanicsburg 234, Triad 245
Greenville 199, Troy 211
Wednesday’s Results
Miamisburg 195, Vandalia 226
Northmont 202 Greenville 221
Spg. Shawnee 203, Tecumseh 232
Tippecanoe 187, Miami East 210
Triad 203, Greenon 211, Madison Plains 221, Southeastern 224
Girls Tennis
Tuesday’s Results
Greenville 5, Springfield 0
Stebbins 3, Fairborn 2
Wednesday’s Results
Preble Shawnee 3, Franklin 0
About the Author