Caption

Prep football: Neutral sites for Fenwick, Badin, Madison, Lakota East in regional semifinals

Four teams from the Journal-News coverage area survived the first round of the Ohio High School Athletic Association football playoffs and have turned their focus to the regional semifinals in Week 12.

The official second-round sites were announced Sunday, with Lakota East in Division I, Fenwick and Badin in Division III, and Madison in Division V.

All games through the state semifinals will kick off at 7 p.m. Divisions I, II, III and VI will be held on Friday, while Divisions IV, V and VII will be held on Saturday.

WEEK 11 FOOTBALL COVERAGE

» Defense dominant in Madison’s playoff-opening shutout

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Man charged with murder after victim found in Middletown road
  2. 2 Middletown murder suspect stole Thanksgiving shopper's car
  3. 3 Pizza franchise closes Middletown location, looks to relocate

» Nick Graham's photo gallery from Madison-Portsmouth

» New Miami's historic run ends with lopsided playoff defeat

» Slow start, fast finish as Badin opens playoffs with win

» Milford's huge rally stuns Fairfield in playoff opener

» Nick Graham's photo gallery from Fairfield-Milford

» Defense powers Fenwick in playoff-opening win over CJ

» East earns postseason upset, ousts GMC rival Mason

» Nick Graham's photo gallery from Lakota East-Mason

» LM sinks Edgewood with fourth-quarter playoff rally

Division I, Region 4

• No. 7 seed Lakota East (8-3) vs. No. 3 seed Elder (7-4) at Dwire Field at Atrium Stadium, Mason — Lakota East is 3-2 in three postseason appearances (2012, 2014, 2018); Elder is 33-17 in 20 postseason appearances (1988, 1989, 1991, 1995, 1996, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018).

• Other semifinal: No. 4 seed Milford (9-2) vs. No. 1 seed Colerain (11-0) at St. Xavier’s Ballaban Field, Springfield Township

Division III, Region 12

• No. 5 seed Badin (8-3) vs. No. 1 seed Alter (10-1) at Cris Carter Field at Barnitz Stadium, Middletown — Badin is 23-21 in 23 postseason appearances (1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1987, 1989, 1990, 1993, 1994, 1995, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2008, 2009, 2010, 2013, 2014, 2015, 2018); Alter is 41-21 in 24 postseason appearances (1983, 1984, 1987, 1991, 1992, 1996, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018).

• No. 3 seed Fenwick (9-2) vs. No. 2 seed Wapakoneta (10-1) at Purk Field at Alexander Stadium, Piqua — Fenwick is 16-14 in 17 postseason appearances (1972, 1973, 1974, 1975 1978, 1982, 1983, 1984, 1985, 1987, 1988, 1991, 2003, 2004, 2012, 2015, 2018); Wapakoneta is 7-9 in 10 postseason appearances (1986, 1996, 2000, 2006, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018).

Division V, Region 20

• No. 2 seed Madison (11-0) vs. No. 6 seed Cincinnati Hills Christian Academy (8-2) at Lakota East’s Hawks’ Nest, Liberty Township — Madison is 4-1 in two postseason appearances (2017, 2018); CHCA is 16-13 in 14 postseason appearances (2002, 2003, 2005, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018).

• Other semifinal: No. 5 seed Jamestown Greeneview (10-1) vs. No. 1 seed Wheelersburg (10-1) at Herrnstein Field, Chillicothe

More from Journal-news