Caption

Division III: All-Southwest District football

The 2018 Ohio Prep Sportswriters Association Southwest All-District Division III football teams, as selected by a media panel from the district:

DIVISION III

First Team Offense

Backfield: Josh Anderson, New Richmond, 5-foot-10, 190 pounds, senior, QB; Connor Bazelak, Kettering Archbishop Alter, 6-4, 215, sr., QB; Michael Crawford, Cincinnati Mt. Healthy, 5-9, 165, sr., QB; Jack Fessler, Middletown Bishop Fenwick, 5-10, 180, sr., RB; Ryan Martin, Vandalia Butler, 5-9, 185, sr., RB; Justin Sloan, Bellbrook, 5-7, 165, sr., RB; Davon Starks, Hamilton Badin, 5-11, 170, sr., RB.

»RELATED: D-IV All-Southwest District football

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Women’s health groups urge Supreme Court to hear Carlisle baby c
  2. 2 Pike County murders: Relations between the Rhodens and Wagners
  3. 3 43 people indicted in Butler and Warren counties

»RELATED: D-V All-Southwest District football

Receivers: Cam Coomer, Wilmington, 6-2, 170, jr.; Bryant Johnson, Butler, 6-6, 198, sr.; Justin Stephens, Trotwood-Madison, 6-6, 225, sr.; Dominic Wilcox, Dayton Chaminade Julienne, 6-2, 185, sr.; Marcus Wood, Greenville, 5-10, 155, jr.

Linemen: Caden Clark, Piqua, 6-2, 285, sr.; Ethan Knisley, Bellbrook, 6-3, 305, sr.; Ryan Pool, Bellefontaine, 6-4, 270, jr.; Sam Secrest, Fenwick, 6-2, 235, sr.; Trevor VanVliet, Hamilton Ross, 6-3, 260, sr.; Jaison Williams, Trotwood-Madison, 6-4, 285, sr.

Kicker: Ben Sauls, Tippecanoe, 6-0, 168, jr.

»RELATED: D-VI All-Southwest District football

»RELATED: D-VII All-Southwest District football

First Team Defense

Linemen: Nathaniel Armstrong, Alter, 5-11, 245, sr.; Fred Butts, Dayton Carroll, 6-2, 245, sr.; Kennedy Coates, Trotwood-Madison, 5-10, 210, sr.; Shane Cokes, Chaminade Julienne, 6-3, 240, sr.; Connor Meyer, Alter, 6-3, 265, sr.; Lonnie Phelps, Mt. Healthy, 6-2, 220, sr.

Linebackers: Matt Centers, Franklin, 6-1, 200, sr.; Nick Coyle, Butler, 6-1, 205, sr.; Jason Fehr, Cin. McNicholas, 5-9, 175, sr.; Mason Gostomsky, Tippecanoe, 5-11, 181, sr.; DJ McDonald, Bellefontaine, 5-11, 195, sr.; Diego Neri, Cin. Northwest, 6-2, 220, so.; Evan Schlensker, Badin, 6-0, 170, jr.

»RELATED: Playoff football an Alter tradition

»RELATED: List of area seniors who signed

Secondary: Sammy Anderson, Trotwood-Madison, 6-2, 180, jr.; Ta’Ron Britt, Trotwood-Madison, 5-11, 170, sr.; De’Zion Coleman, Cin. Hughes, 5-10, 170, jr.; Antwann Martin, Alter, 6-1, 190, jr.; Henry Nenni, Fenwick, 5-9, 175, sr.

Punter: RJ Clesceri, Fenwick, 5-10, 175, sr.

Offensive player of the year: Jack Fessler, Fenwick

Defensive player of the year: Shane Cokes, Chaminade Julienne

Coach of the year: Jeff Jenkins, Bellbrook

Second Team Offense

Backfield: Tristan Dillon, West Carrollton, 6-6, 220, sr., QB; Brady Evans, Wilmington, 6-1, 220, jr., QB; Sedric Ferguson, Bellbrook, 6-2, 180, sr., RB; Garrett Gross, Bellefontaine, 5-10, 195, jr., RB; Daniel Ingram, Cin. Woodward, 5-10, 195, jr., QB; Mick Karn, Piqua, 5-11, 192, sr., QB; Brandon Lanier, Mt. Healthy, 6-3, 230, jr., RB.

»RELATED: UC lands Xenia standout

»FOOTBALL PLAYOFFS: It’s Coldwater vs. Marion Local

Receivers: Jack Clement, Bellefontaine, 6-0, 165, sr.; Colin Downing, Chaminade Julienne, 6-3, 228, sr.; Austin Jones, West Carrollton, 6-2, 180, jr.; Jamal Kelly, Mt. Healthy, 5-9, 155, sr.; Thomas Vogelsang, Fenwick, 6-2, 180, sr.; Derek Willits, Alter, 6-3, 193, sr.

Linemen: Ricardo Calzada, Carroll, 5-11, 300, sr.; Grant Heatherly, Tippecanoe, 6-4, 274, sr.; Cortez Huckleby, Mt. Healthy, 6-1, 270, jr.; Andrew Jones, Badin, 6-1, 225, sr.; Kaden Rogers, Ross, 6-3, 255, so.

Kicker: Brady Henry, Wilmington, 5-9, 170, sr.

»RELATED: Familiar feel, despite missing some regulars

»RELATED: Lebanon leaving GWOC

Second Team Defense

Linemen: Malik Denkins, Woodward, 6-3, 225, jr.; Jacob Kidwell, Bellefontaine, 6-1, 225, jr.; Brennan Toopes, Piqua, 6-0, 209, sr.

Linebackers: Leo Bell, Fenwick, 5-8, 230, sr.; David Frederick, Chaminade Julienne, 5-8, 178, so.; Ke’Shawn Huguely, Trotwood-Madison, 5-9, 205, jr.; Jon LaJeunesse, Carroll, 6-1, 225, jr.; Isaac Newman, Bellefontaine, 5-11, 205, sr.; Nebulun Stephens, Woodward, 6-2, 210, sr.; Tyler Wilcox, Trotwood-Madison, 6-0, 215, sr.

»RELATED: Northmont falls to Pickerington Central again

»PHOTOS: Northmont vs. Pickerington Central, football playoffs

Secondary: Jawann Davis, Hughes, 5-11, 170, jr.; Marshal Flaig, Badin, 6-1, 165, jr.; Jordan Hodge, Ross, 5-10, 180, sr.; Logan Miller, Fenwick, 5-9, 160, so.

Punter: Andrew Redemeier, Ross, 6-1, 235, sr.

»RELATED: 7 things to know about the football playoffs

»RELATED: Final football power rankings

Honorable mention: Sully Janeck. Fenwick; Ryan Minor, Chaminade Julienne; Josh Burritt, Tippecanoe; Dylan Caldwell, Ross; Tyron Mincy, Mt. Healthy; Tommar Coles, West Carrollton; Grayson Taylor, Badin; Owen Toopes, Piqua; Derek Robb, Bellefontaine; Jonathan Allen, Dayton Dunbar.

»RELATED: Area teams in football playoffs

»FACEBOOK LIVE: Hartsock and Pendleton on football playoffs

More from Journal-news