New Miami guard Arielle Scalf looks for a teammate as Lakota West guard Bryana Henderson covers her during the All-Butler County All-Star girls basketball game at the Hamilton Athletic Center on April 7, 2018. CONTRIBUTED PHOTO BY E.L. HUBBARD

All-Butler County All-Star basketball this weekend: Here are the rosters and event history

HAMILTON — The third annual All-Butler County All-Star prep boys and girls basketball games will be held Saturday at Hamilton High School’s Athletic Center.

Tickets can be purchased at the door and will be $5 for all spectators. Tickets that cover both games are $8.

There will be pregame 3-point and ball-handling competitions. The schedule for the girls is 1 p.m. for the skills competition and 3 p.m. for the game, and the schedule for the boys is 6 p.m. for the skills competition and 8 p.m. for the game.

Game rosters and event history are listed below:

GIRLS BLUE ROSTER

Badin — Emma Broermann, Shelby Nusbaum

Hamilton — Kira Ash, Samantha Fuller

Lakota East — Megan Hatfield, Jordan Stanley

Middletown — Makina Gibson, Breyon Wright

Middletown Christian — Trinity Bellard, Anna Crawford

New Miami — Brooklynn Adkins, Arielle Scalf

Ross — Brooklyn Breaker, Kellan Romans

Talawanda — Jazz Bennett, Kyra Koontz

Coach — Brian McGuire, Madison

GIRLS RED ROSTER

Cincinnati Christian — Miranda Heid, Caila Nagel

Edgewood — Callie Hunt, Avery Stahlheber

Fairfield — Zahrya Bailey, Kelis Jones

Harrison — Hayley Harmon, McKenzie Mobley

Lakota West — Sydney Benning, Bryana Henderson

Madison — Grace Baker, Tara Price

Monroe — Katie Sloneker, Sophie Sloneker

Coach — Dan Wallace, Lakota East

BOYS BLUE ROSTER

Badin — Nathan Hegemann, Justin Pappas

Hamilton — Jaylen Robinson, Trey Robinson

Lakota East — Will Johnston, Grant Spicer

Middletown — Kadar Gardner, Aaron Jones

Middletown Christian — Jeremy Lindenschmidt, C.J. Money

New Miami — Deanza Duncan, Jordan Robinette

Ross — Cole Gronas, Cooper Shields

Talawanda — Craig James, Jonathan Richter

Coach — Jeff Smith, Madison

BOYS RED ROSTER

Fenwick — A.J. Braun, C.J. Napier

Cincinnati Christian — Miguel Ringer, Cameron Rogers

Edgewood — Gabe Allen, Isaiah Gambrell

Fairfield — Zavian Ricks, Devin Turner

Harrison — Connor Kinnett, Spencer Kinnett

Lakota West — Carter Combs, Matt Oehler

Madison — Grant Whisman, Mason Whiteman

Monroe — Tanner Perkins, Shawn Poindexter

Coach — Bobby Jones, Talawanda

2018 BOYS RESULTS

Game: Blue 117, Red 100

Players of the Game: E.J. Williams, Middletown (Blue); Grant Whisman, Madison (Red)

3-Point Champion: Jackson See, Lakota East

Ball Handling Champion: Jackson See, Lakota East

2018 GIRLS RESULTS

Game: Red 79, Blue 73

Players of the Game: Bryana Henderson, Lakota West (Red); Aubriana Bellard, Middletown Christian (Blue)

3-Point Champion: Cierra Lipps, Edgewood

Ball Handling Champion: Bryana Henderson, Lakota West

2017 BOYS RESULTS

Game: Red 117, Blue 95

Players of the Game: Dylan Woods, Cincinnati Christian (Red); Hunter Hamilton, Hamilton (Blue)

3-Point Champion: Justin Boggs, Talawanda

Ball Handling Champion: John Engelmeier, Fenwick

2017 GIRLS RESULTS

Game: Blue 80, Red 77

Players of the Game: Shelby Nusbaum, Badin (Blue); Brooke Spaulding, Fairfield (Red)

3-Point Champion: Emma Wright, Talawanda

Ball Handling Champion: Abby Prohaska, Lakota West

X