HS Highlights for Oct. 5: Centerville girls win sectional title

Medalist Marissa Wenzler shot a 70 and runner-up Kayla Ramsey had a 71 to lead Centerville to a win Wednesday at the Division I sectional tournament at Yankee Trace.

Hallie Murph paced second-place Miamisburg with a 78, Amara Tipple shot an 89 for third-place Northmont and Emmy Cobb had a 76 for the final qualifying team Oakwood.

Heidi Weeks of Wayne, Jada Garland of Greenville, Sarah O’Conner of Beavercreek and Loren Morland of Stivers qualified individually.

Division I Sectional at Walden Ponds: Hannah McCrabb led the field with a 77 and Alexis Savage shot an 88 to help Springboro advance. Sycamore finished first, followed by Springboro, Lakota East and McAuley. Grace Honigford led Lakota East with an 83. Maddie Owens of Lebanon shot an 84 to qualify individually.

Girls Soccer

Alter 4, Roger Bacon 1: Lauren Dietz scored twice and Olivia Gills and Nicoletta Anuci added a goal apiece to help Alter move to 10-1-1.

Centerville 7, Springfield 0: Sydney Kemp and Michelle Garrison each chipped in a goal and an assist for Centerville. Jesse Feilen, Jodi Feilen, Maggie Fintel, Elizabeth Anderson and Jessie Pulaski also had goals.

Fairmont 3, Wayne 0: Maddie Seaman scored twice, Lexie Aukerman had a goal with 2 assists and keeper Maia Schulz recorded 9 saves in the shutout for Fairmont.

Lebanon 4, Miamisburg 1: Maeve Maloney notched a goal and an assist and Ro Rotello, Ava Hubbard and Emi Carlo added goals for Lebanon.

McNicholas 2, Carroll 2: Abby McNamara knocked in both of Carroll's goals off assists from Cat McNamara and Jillian Roberts.

Girls Volleyball

Catholic Central 3, West Liberty-Salem 0: Tory Cordell tallied 11 kills with 5 digs, Olivia Ames had 18 digs and Alex Burton added 5 kills with 12 digs in a losing effort.

Tippecanoe 3, Greenville 0: Isabel Crow notched 28 assists, Abby Hughes added 11 digs with 3 aces and Taylor Prall recorded 15 kills with 5 aces for Tippecanoe.

SCORES LIST

Girls Golf

Wednesday’s Results

Sectional Tournament

Division I

At Yankee Trace

Qualifying Teams: 1. Centerville 296; 2. Miamisburg 336; 3. Northmont 386; 4. Oakwood 390.

Individual Qualifiers: Weeks (Wayne), Garland (Greenville), O’Conner (Beavercreek), Morland (Stivers).

At Walden Ponds

Qualifying Teams: 1. Sycamore 322; 2. Springboro 346; 3. Lakota East 349; 4. McAuley 353.

Individual Qualifiers: York (St. Ursula), Su (Mason), Zhang (Mason), Owens (Lebanon).

District Tournament

Division II

At Pipestone

Qualifying Teams: 1. Versailles 366; 2. Carroll 373; 3. Chaminade Julienne 373.

Individual Qualifiers: 1. Willis (Eaton), Jones (National Trail), Blackburn (Monroe).

Boys Soccer

Tuesday’s Results

Belmont 4, Spring Valley 1

Catholic Central 3, Northeastern 1

Girls Soccer

Wednesday’s Results

Alter 4, Roger Bacon 1

Beavercreek 6, Fairborn 0

Carroll 2, McNicholas 2

Centerville 7, Springfield 0

Chaminade Julienne 11, Dunbar 0

Fairmont 3, Wayne 0

Lebanon 4, Miamisburg 1

Tippecanoe 1, Troy 0

Tuesday’s Results

Troy Christian 10, Middletown Christian 0

Valley View 6, Brookville 1

Girls Volleyball

Wednesday’s Results

Catholic Central 3, West Liberty-Salem 0

Tippecanoe 3, Greenville 0

Urbana 3, Spg. Shawnee 1

Tuesday’s Results

Centerville 3, Fairmont 0

Middletown Christian 3, Dayton Christian 2

Wayne 3, Ponitz 0

Girls Tennis

Wednesday’s Results

Fenwick 3, Madison 2