HS Results 2/12

File Photo
File Photo

Boys Basketball

Friday’s Results

Badin 68, Alter 65: Larkin (B) 21, Neu (B) 18, Kirkendall (B) 11, Ruffolo (A) 21, Shane (A) 16, Geisel (A) 10.

Bellbrook 43, Monroe 38

Catholic Central 77, Madison Plains 37: T. Galluch (CC) 20, I. Galluch (CC) 14, Ray (CC) 12, Bramel (CC) 11, Young (CC) 10.

Cedarville 70, Greenon 57: Koning (C) 19, Herron (C) 14, Ramey (C) 14, Potter (G) 16, Ware (G) 16, Journell (G) 11, Minteer (G) 10.

Centerville 66, Wayne 62: Johnson (W) 25, Rice (W) 17.

CHCA 81, Cincinnati Christian 58

Chaminade Julienne 61, Purcell Marian 54: Nauseef (CJ) 11, Bowman (CJ) 10.

Cin. Country Day 64, MVCA 32

Dayton Christian 80, Middletown Christian 43: Dreier (DC) 25, Deason (DC) 11, Bates (DC) 10.

Dunbar 67, Stivers 43: Leslie (D) 19, Aubrey (S) 13, Bell (S) 12.

Fairborn 75, Piqua 59: Lewis (F) 30, Snapp (F) 16, Huffman (F) 12.

Fairfield 81, Lakota West 76, OT: Crim (F) 19, Woods (F) 18, Rogers (F) 14, Murphy (F) 11, Turner (LW) 37, Weber (LW) 17, Dudukovich (LW) 10.

Fenwick 47, Roger Bacon 36

Franklin 61, Oakwood 59: Rich (F) 16, Paarlberg (F) 14, Lattimore (F) 11, Bennett (F) 11.

Greeneview 63, Southeastern 35: Burtch (G) 16, Allen (G) 15, Williams (G) 10.

Hamilton 89, Colerain 39: Meadows (C) 18, Simms-Swain (H) 31, Marshall (H) 20, Lewis (H) 11.

Indian Lake 60, Graham 57

Lakota East 58, Middletown 33: Johnson (LE) 17, Adkins (LE) 12.

Legacy Christian 51, Miami Valley 36

Lehman Catholic 54, Waynesfield Goshen 29: Frantz (LC) 18, McFarland (LC) 12, Chapman (LC) 11, Elliott (WG) 10.

Lockland 54, Seven Hills 48

McNicholas 52, Carroll 45: Conrad (M) 23, Seemann (M) 10.

Mechanicsburg 56, Northeastern 48: Lim (M) 20, Smith (M) 16, Webb (N) 18.

Miami East 77, Newton 62: Oburn (N) 24, Montgomery (N) 22.

Middletown Madison 50, Waynesville 47

Milton-Union 49, Dixie 37: Brumbaugh (MU) 23, Case (MU) 10.

New Miami 73, St. Bernard 55

North Union 62, Ben Logan 35

Northwest 78, Mount Healthy 68

Norwood 50, Clark Montessori 46

Oak Hills 40, Sycamore 37

Preble Shawnee 57, Northridge 47: Shrout (PS) 21, Singleton (PS) 18, Jacobs (N) 17.

Ross 52, Talawanda 37

Sidney 63, Stebbins 48: Vordemork (S) 16, Johnson (S) 11, Martin (S) 10.

Summit Country Day 49, North College Hill 41

Tecumseh 50, London 48: Collins (T) 15, O’Connor (T) 12.

Troy Christian 54, Emmanuel Christian 48: Day (TC) 11, King (TC) 10, Penrod (TC) 10, Major (TC) 10, Ja. Channels (EC) 18, Lawrence (EC) 15.

Urbana 65, Northwestern 61: Dennis (N) 19, Embry (N) 15, Burns (N) 12.

West Liberty-Salem 63, Triad 51

Woodward 67, Miamisburg 58

Xenia 62, Greenville 54: Curtis (G) 24, Baumgardner (G) 11.

Girls Basketball

TOURNAMENT

Friday’s Results

Division I

Monroe 53, West Clermont 33

Seton 54, Wilmington 39

Thursday’s Results

Division I

Kings 47, Talawanda 30: Barnett (K) 13, Ingram (K) 11, Crook (K) 10.

Lakota West 92, Withrow 16

Miamisburg 64, West Carrollton 32: Long (M) 20, Haas (M) 17, Carter (M) 14.

Springboro 51, Northmont 21

Division II

Carroll 47, Ben Logan 32

Indian Hill 61, New Richmond 25

Kenton Ridge 55, Stivers 30

North College Hill 39, McNicholas 36

Division III

Arcanum 75, Twin Valley South 23

Indian Lake 38, Dixie 36, OT

Division IV

Botkins 53, Mechanicsburg 50, OT: Forrest (M) 27.

MVCA 42, Cin. College Prep 27

Russia 61, Riverside 17

REGULAR SEASON

Thursday’s Results

Carlisle 48, Covington 41: Besecker (Co) 20, Harrington (Co) 14, Lawson (Ca) 14, Morris (Ca) 11.

Dayton Christian 52, Middletown Christian 15: McAfee (DC) 12, Ogburn (DC) 12.

Houston 56, Mississinawa Valley 48: Stangel (H) 14, Maier (H) 11, Hiestand (MV) 16, Stachler (MV) 12.

Jonathan Alder 69, Graham 41

Tippecanoe 52, Bellbrook 44: Pryce (B) 15, Zerby (B) 12.

Boys Bowling

SECTIONAL TOURNAMENT

Division II

At Colerain

Qualifying Teams: Reading 3780, Middletown Christian 3571, Badin 3567, Norwood 3536, Wyoming 3418.

Girls Bowling

SECTIONAL TOURNAMENT

Friday’s Results

Division II

At Poelking Marian

Qualifying Teams: Greenon 3745, Mechanicsburg 3538, Ben Logan 3511, Versailles 3461, Graham 3374, Northwestern 3365, Fort Loramie 3247, Kenton Ridge 3165, Indian Lake 3057, Urbana 3008, Alter 2938, Russia 2847.

At Cherry Grove

Qualifying Teams: Batavia 3484, Clermont Northeastern 3473, East Clinton 3262, Georgetown 3150, Clinton-Massie 3123, Seven Hills 2994, Bethel-Tate 2926.

Wrestling

Thursday’s Results

Dayton Christian 39, Wilmington 36

REPORTING RESULTS

Contact Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at COPSports@coxinc.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number.

In Other News