Caption

Football playoffs: Sites, matchups announced for state semifinals

Home team listed first. Pairings include AP state rank and record.

Division I – Games at 7 p.m. Friday, Nov. 23

Powell Olentangy Liberty (9-4) vs. 9 Lakewood St. Edward (9-3) at Mansfield Arlin Stadium

8 Pickerington Central (11-2) vs. 1 Cin. Colerain (13-0) at Piqua Alexander Stadium

»» RELATED: Area teams in state semifinals

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 40-plus prison sentence for man convicted of 30-hour standoff
  2. 2 Police: Middletown shooting being investigated as homicide
  3. 3 Warren Co. corrections inmate escapes; search underway

»» RELATED: Quick start propels Marion Local

Division II – Games at 7 p.m. Friday, Nov. 23

6 Cin. Winton Woods (12-1) vs. 3 Massillon Washington (13-0) at Gahanna Lincoln Wilbur C. Strait Field

1 Akron Archbishop Hoban (13-0) vs. 8 Avon (12-1) at Brunswick Auto Mart Stadium

»» PHOTOS: Marion Local vs. Coldwater, football playoffs

»» RELATED: Football playoffs an Alter tradition

Division III – Games at 7 p.m. Friday, Nov. 23

1 Alter (12-1) vs. Norwalk (10-3) at Wapakoneta Harmon Field

7 Cols. Eastmoor Acad. (12-1) vs. 4 Chagrin Falls Kenston (12-1) at New Philadelphia Woody Hayes Quaker Stadium

»» RELATED: Top Southwest District honors for area players, coaches

»» RELATED: List of area seniors who signed

Division IV – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 24

5 St. Marys Memorial (12-1) vs. 1 Cin. Wyoming (13-0) at Piqua Alexander Stadium

Girard (12-1) vs. Newark Licking Valley (10-3) at Dover Crater Stadium

»» RELATED: UC lands Xenia standout

»» FOOTBALL PLAYOFFS: It’s Coldwater vs. Marion Local

Division V – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 24

8 Liberty Center (12-1) vs. Orrville (11-2) at Sandusky Perkins Firelands Regional Medical Center Stadium

4 Johnstown-Monroe (12-1) vs. 3 Wheelersburg (12-1) at Jackson Holzer Field at Alumni Stadium

»» RELATED: Familiar feel, despite missing some regulars

»» RELATED: Lebanon leaving GWOC

Division VI – Games at 7 p.m. Friday, Nov. 23

Beverly Fort Frye (12-0) vs. 1 Kirtland (13-0) at Massillon Jackson Robert Fife Stadium

Attica Seneca East (12-1) vs. 3 Marion Local (12-1) at Lima Spartan Stadium

»» RELATED: Northmont falls to Pickerington Central again

»» PHOTOS: Northmont vs. Pickerington Central, football playoffs

Division VII – Games at 7 p.m. Saturday, Nov. 24

4 Fort Loramie (12-1) vs. 6 McComb (12-1) at Wapakoneta Harmon Field

Cuyahoga Heights (11-2) vs. Glouster Trimble (12-1) at Sparta Highland Fishburn Family Field at Covrett Stadium

»» RELATED: 7 things to know about the football playoffs

»» RELATED: Final football power rankings

»» RELATED: Area teams in football playoffs

»» FACEBOOK: For more sports you should like Marc Pendleton

»» TWITTER: You should like @MarcPendleton

»» FACEBOOK LIVE: Hartsock and Pendleton on football playoffs

More from Journal-news