Caption

D-IV All-Ohio girls basketball teams

The following is the 2018 Ohio Prep Sports Writers Association All-Ohio Division IV girls basketball teams:

FIRST TEAM: Kelsi Hulit, Malvern 5-10, sr., 25.2; Makenna Geiser, Dalton, 5-8, soph., 16.5 ppg; Katie Hiestand, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-11, sr., 19.7; Jenna Karl, New Washington Buckeye Central, 5-7, sr., 15.1; Bridget Landin, Ottoville, 6-0, sr., 13.8; Alli Kern, Waterford, 5-9, sr., 15.0; Megan Ball, Waterford, 5-11, sr., 14.5; Tatum McBride, Newton, 5-5, sr., 21.2; Celeste Mershimer, Fairfield Christian, 5-4, jr., 18.3; Ise Bolender, Cedarville 5-10, sr, 20.2.

PLAYER OF THE YEAR: Alli Kern, Waterford.

COACH OF THE YEAR: J.D. McKenzie, Portsmouth Notre Dame.

SECOND TEAM: Lyssi Snouffer, Delaware Christian, 5-10, soph., 24.6; Madison Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, soph., 13.1; Michaela Harrison, North Ridgeville Lake Ridge Academy, sr., 5-7, 16.9; Brianna Gillig, New Riegel, 5-9, sr., 24.3 ppg; Michaelina Terranova, Jackson-Milton, 5-7, sr., 15.7; Bella Kline, Sugar Grove Berne Union, 5-10, fr., 16.0; Samantha Whiteman, Covington, 5-7, jr., 20.5; Taylor Franklin, Sarahsville Shenandoah, 5-9, sr., 19.0; Katie Dettwiller, Portsmouth Notre Dame, 6-4, jr., 14.8; Courtney Prenger, Minster, 6-2, jr., 11.8; Lauren Flannery, Hannibal River, 5-5, jr., 21.0

THIRD TEAM: Aubrey Stupp, Tri-County North, 6-0, soph., 21.4 ppg; Kylie Daugherty, New Matamoras Frontier, 5-10, sr., 20.2; Caitlyn Condoleon, Warren John F. Kennedy, 5-8, soph., 20.0; Izzy Perez, Lisbon David Anderson, 5-3 soph., 16.3; Emily McClain, Elyria Open Door Christian School, 5-9, soph., 16.5; Michaela Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, soph., 12.3; Sydney Kin, Carey, 6-2, sr., 18.1; Kaylin Nixon, Bellaire St. John’s, 5-10, jr., 19.9; Madyson Paradie, Ashtabula St. John, 5-8 sr., 18.0; Erika Johnson, Mogadore, 5-6, sr., 15.9.

SPECIAL MENTION: Morgan Borich, Beverly Fort Frye; Baylee Wach, Shadyside; Savannah Childress, Columbus Wellington; Andi English, Granville Christian; Lauren Mickley, Danville; Sophia Sterling, Fairfield Christian; Brooke Wilson, Cuyahoga Heights; Courtney Warnick, Southington Chalker; Jessie Grover, Lucas; Makayla Elmore, Bascom Hopewell-Loudon; Kennedy Pratt, Arcadia; Miranda Wammes, Fremont St. Joseph; Haley Doehrman, Stryker; Alivia Light, North Baltimore; Ellie Jo Johnson, South Webster; Lissa Siler, New Madison Tri-Village; Corina Conley, Arcanum Franklin Monroe; Sarah Bergman, Botkins; Lexi Woods, Bainbridge Paint Valley; Jensyn Shepherd, Willow Wood Symmes Valley; Mariah Buckley, New Boston Glenwood; Lexi Smith, Portsmouth Notre Dame; Jacey Justice, Peebles.

HONORABLE MENTION: Maddie Downing, Tri-Village; Marissa Meiring, Fort Loramie; Skipp Miller, Bradford; Alanna O’Leary, Lehman Catholic; Laurissa Poling, Russia; Emily Riddle, Legacy Christian; Kasey Schipfer, Mechanicsburg;

Nika Humeniuk, Andrews Osborne Academy; Allyson Ross, North Ridgeville Lake Ridge Academy; Lauren Harris Willoughby Cornerstone Christian Academy; Emily Cevera, Ashtabula St. John; Emma Lipkowski, Cuyahoga Heights, Emily Werley, Elyria Open Door Christian, Gabby Culotta, Andrews Osborne Academy, Riley Stopp, Willoughby Cornerstone Christian Academy;

Courtney Pifher, Buckeye Central; Shannon Herrmann, Maumee Valley Country Day; Alivia Koenig, Bluffton; Carlee McCluer, Columbus Grove; Miranda Wammes, Fremont St. Joseph; Rachel Williamson, Antwerp; Kierra Meyer, Leipsic; Sarah Klausing, Kalida; Adrienne Wehring, Fremont St. Joseph;

Emma Burley, Lancaster Fisher Catholic; Mallory Garbe, Columbus Tree of Life; Payton Hartshorn, Granville Christian; Maddie Majewski, Powell Village Academy; Cece Newbold, Danville; Paige Probasco, Sugar Grove Berne Union; Kloe Yutzy, Plain City Shekinah Christian;

Savannah Yacklin, East Canton; India Snyder, Young. Valley Christian; Kirsten Shoup, Dalton; Sharda Williamson, Young. Liberty; Preslie Halliwill, Mogadore; Carlie Pratt, Vienna Mathews; Kristen Gill, Young. Valley Christian; Carrie Hamsher, Kidron Central Christian;

Paige Tolson, Stewart Federal Hocking; Haille Joseph, Corning Miller; Elizabeth Collins, Reedsville Eastern; Sylvia Evans, Latham Western; Ali Hamilton, New Boston Glenwood; Jensen Warnock, Portsmouth Clay; Brooke Kennedy, Manchester; Sydney Spencer, Belpre; Rachael Adams, Waterford;

Jacie Clifton, Sarahsville Shenandoah; Marissa Beal, Bridgeport; Ashlie Louden, Beallsville; Cayton Secrest, Caldwell; Julia Zatta, Steubenville Catholic Central; Jo’Zaeyah Jordan, Toronto; Claire Creeks, Zanesville Bishop Rosecrans.

Recommended for you

Recommended for you

Recommended for you

Most read

  1. 1 Who's in Jail | Latest Butler County Bookings
  2. 2 Driver hands police officer marijuana joint
  3. 3 Target, Macy's, JCPenney add new services to lure back shoppers

More from Journal-news